Skip to main content

Kinnisvaralaenude intressimäärad on kogu 2014. aasta jooksul püsinud üllatavalt madalal tasemel. Mis hakkab toimuma käesoleval, 2015. aastal, seda ei tea veel keegi.

Aga olgu sellega kuidas on – kasvav trend on see, et kinnisvaralaenu taotlejad soovivad üha enam sellest turust oma teadmisi ja praktilisi kogemusi ammutada ja seda kas siis oma olemasoleva kinnisvaralaenu refinantseerimise või kinnisvaralaenuga uue kodu ostmise teel, üritades saavutada  mõlemal juhul madalaim võimalik intressimäär.

Need nõuanded aitavad sul 2015. aastal parimal viisil kinnisvaralaenude ristteel navigeerida.

1. Maksa rohkem kinnisvaralaenu kindlustust

Paljudel koduostjatel ei ole 20% suurust omafinantseeringut kusagilt võtta, mis omakorda tähendab seda, et üldiselt nõutakse neilt kinnisvaralaenu kindlustuse makseid suuremas osas, kui seda on nende igakuine laenuosa tagasimakse. Selline kindlustus kaitseb kinnisvaralaenu andjaid juhuks, kui laenusaaja peaks tagasimaksetega hätta jääma.

2. Hangi kinnisvaralaenu saamise kohta eelnev nõusolek

Kinnisvara müüjad eelistavad ostjaid, kellel on ette näidata kinnisvaralaenu saamise positiivne otsus juba enne laenu saamist – see annab neile eelise kõigi teiste ostusooviga huviliste ees. Samuti aitab selline eelnevalt kinnitatud kinnisvaralaen vältida kinnisvara ostuprotsessis igasuguseid võimalikke ootamatuid tagasilööke.

3. Hoia oma rahaline taust puhtana

Püüa vältida oma finantskohustuste suurenemist nende kuude jooksul, kui su kodu ostmine on protsessis, ja seda eriti kinnisvaralaenu saamise kinnituse ja selle lõpliku väljastamise vahelisel perioodil. Miks? Sest vastasel juhul võib see sinu finantstausta kahjustada ning tulemuseks võib olla kõrgendatud intressimäär või kinnisvaralaenu väljastamise teenustasud. Või mis veelgi hullem – keeldutakse laenu andmisest üleüldse. Seega vähemalt selle aja jooksul ära ava uusi krediitkaarte ega ära osta uut autot. Automüüjat ei huvita, kas on sul maja või mitte, aga laenuandjaid huvitab sinu uue auto liisingumakse suurus seevastu väga.

4. Organiseeru hästi oma rahaasjades

Kogu ja hoia igaks juhuks alles kõik vähemalt 2 kuu jooksul enne oma uue kodu ostmist kõik  finantsdokumendid – tsekid, säästuarvete ja investeerimishoiuste pangaväljavõtted, viimase 2 aasta tuludeklaratsioonid ja kõik teiste kinnisvaralaenude dokumentatsioon. Kopeeri kõik dokumendid .pdf formaati, sel viisil on neid vajadusel lihtsam näidata ja saata.

5. Ära liiguta raha 

Nende kuude jooksul, kui su koduostmine on alles protsessis, hoia oma käed oma rahast eemal. See hõlmab ka investeerimis- ja pensionifonde, kogumishoiuseid jne. Ära maksa sel ajal ka võlgu oma säästude arvelt, sest sellega seoses võib pank hakata muretsema selle üle, kas ja kuidas sa väljastatava kinnisvaralaenuga kaasnevad kulud katad.

6. Ole valmis selgitusi andma

Tänapäeval nuusivad laenuandjad tavaliselt ringi sinu finantselu igas nurgas ja kui midagi tundub ebatavaline, siis tahavad nad teada, miks see nii on. See tähendab seda, et sa pead andma selgitusi. Ära võitle neile vastu – kirjuta, selgita ja kõik saab korda.

7. Majanda kingitud rahaga varakult

Kui näiteks mõni su pereliige kingib raha sinu kinnisvaralaenu omafinantseeringu katmiseks, siis kindlusta, et see oleks sinu arvel olemas rohkem kui 2 kuud enne seda, kui hakkad laenu taotlema. Vastasel juhul võib tulemus olla see, et ka kingitegija peab kingitud raha päritolu selgitama ning tõendama, et see on justnimelt kingitus ja mitte laen.

8. Oled ettevõtja? Planeeri oma asju veelgi hoolikamalt

Ettevõtjatel on veelgi keerulisem üle saada mõnedest nõudmistest, mis 2014. aastal kinnisvaralaenu taotlejatele jõustusid. Et nendele nõudmistele vastata, peaksid ettevõtjad planeerima mõningaid samme juba mitu aastat enne planeeritavat kinnisvaralaenu taotlemist, et tema sissetulekud näeksid välja nii, nagu nõutud. Kui nad seda ei suuda, siis peaksid nad kaaluma laenu käendaja leidmist, kes samuti ka oma sissetulekud suudab ära tõestada.

9. Tea oma refinantseerimise suurust

Kui sa mõtled oma olemasolevat kinnisvaralaenu refinantseerida, siis mõtle ka välja, millist intressimäära vajaksid. Seda ei ole lihtne välja arvestada, sest pead silmas pidama mitmeid faktoreid. Kõigepealt on sul vaja aga enda jaoks selgeks mõelda, mida sa kogu refinantseerimisprotsessiga üleüldse soovid saavutada. Räägi oma laenumaakleriga ja kindlasti leiate koos sellise lahenduse, millega oled rahul nii sina kui ka sinu kinnisvaralaenu andja.