Skip to main content

01Üks põhjustest, miks inimesed saavad Kanadas lubada endale oma kinnisvara, on sealne hästi-töötav kinnisvaralaenude süsteem.

Kinnisvaralaenu saamine välismaalastel Kanadas on tehtud võimalikuks tingimusel, et ostetav kinnisvara saab ka kinnisvaralaenu tagatiseks. Laenusaaja maksab kinnisvaralaenu perioodi ajal regulaarseid tagasimakseid, mis koosnevad laenu põhiosast ja sellele lisanduvast intressist. Laenuperiood on tavaliselt 25 aastat.

Eelnev nõusolek. 

Enne kinnisvara ostu-müügilepingu sõlmimist on soovitatav ära oodata ka pangapoolne nõusoleks kinnisvaralaenu väljastamiseks. Seda on lihtne taotleda, kuna ilmselt sa juba tead nii kinnisvara maksumust, mida saad endale lubada, samuti ka vajamineva kinnisvaralaenu kogusummat ning omafinantseeringu suurust. Eelnevalt võib pangalt taotleda nõusolekut saada laenu tetaud protsendi ulatuses intressimäärast. Pank garanteerib selle protsendiosa laenamise kuni 90 päevaks või kuni tehingu sooritamiseni (emb-kumb siis varem toimub). Kui tehingu sooritamise hetkel (st. ajal, kui ostjast saab ametlikult selle kinnisvara omanik) intressimäär tõuseb, siis on ostja sellise tõusu vastu kaitstud. Kui intressimäär juhutub aga langema, siis saab ka kinnisvaralaenu taotleja laenu vastavalt madalama intressimääraga.

Kinnisvaralaenu tüübid

Kasutusel on kahte tüüpi kinnisvaralaenud:

  • Tavapärane kinnisvaralaen – laenutaotleja finantseerib ise 25% ostetava kinnisvara väärtusest, ülejäänud 75% kinnisvara maksumusest kaetakse saadava laenuga.
  • Kõrge kattuvusega kinnisvaralaen – laen katab 75-95% kinnisvara maksumusest. Näiteks kasutatakse sellist laenu, kui laenusaaja kasutab programmi First Time Buyer (Esmakordne ostja), mille kohaselt peab ta ise maksma ainult 5% ostetava kinnisvara väärtusest. Selline laen peab laenusaaja madala maksevõime puhul olema kindlustatud Canada Mortgage and Housing Corporation (CMHC) või Mortgage Insurance Company of Canada (MICC) poolt. Ostja peab ise tasuma registreerimismaksu, mis on ca $75 ning keskmise kindlustusmakse (0.5-3.75% laenusummast). Mida kõrgem on panga poolt antud laenu protsent, seda kõrgem on ka selle protsendi suurus, võttes selle arvutamise aluseks keskmise kindlustusmakse suuruse. Tavaliselt lisatakse kindlustusmakse summa laenusummale juurde, aga seda võib maksta ka eraldi ühekordse maksega. Kõrge kattuvusega kinnisvaralaenu väljastamisel on ka mitmeid piiranguid – laenutaotlejal peab olema kindel töö ning ta peab omama piisavalt kindlaid sissetulekuid. Samuti ei väljastata kõrge kattuvusega kinnisvaralaenu 5-%-lise omafinantseeringuga, kui ostetava kinnisvara väärtus ületab 300 000 dollarit.

Ebatavalised maksegraafikud

Üks erisus tavapärasest on Kanada kinnisvaralaenudel see, et tüüpiliste igakuiste laenumaksete kõrval saab maksegraafiku pangaga kokku leppida ka selliselt, et teed makseid iga kahe nädala tagant või ka näiteks iganädalaselt. Mida tihedamad on tagasimaksed, seda kiiremini saab loomulikult ka kogu kinnisvaralaen tagasi makstud. Samas oleks vajalik kohe alguses läbi arutada ka võimalused graafikuväliste lisamaksete tegemiseks – näiteks on sellisteks võimalusteks suurendada tavaliste osamaksete suurust kuni 2 korda, teha kord aastas lisamakse algsest laenusummast 10-15% suuruses osas.