Skip to main content

Aina rohkem ja rohkem tellivad inimesed oma kaupu internetist. Riided ja tehnika, mööbel ja toidunõud, mänguasjad ja toiduained – kõik see on vaid ühe hiireklõpsuga meie käsutuses. Nii võibki rahvale petlik mulje jääda, et igasugune ostlemine on lihtne ja mugav.

Otsused, otsused, otsused

Koduostmine on aga hoopis midagi muud ja seda peab iga inimene meeles pidama. Enne ostulepingule allakirjutamist (tegelikult isegi enne hüpoteeklaenu taotlemist) tasub uue kinnisvara puhul läbi mõelda: Millist piirkonda oma kodule soovitakse? Mitut tuba vajatakse hetkel ja milline võiks olla tulevik? (Kas lapsi saab olema praegusest rohkem? Kas külalised oleks oodatud ka ööbima jääma? Kas keegi esivanematest võiks varsti hooldust vajada?) Kui lähedal ja millises suunas peaks olema koolid, lasteaiad ja kauplused? Kas kodu võiks olla viimse liistuni valmis või tahetakse midagi ka oma kätega ära teha? Kas aed on oluline?

Raha paneb rattad käima

Mingil hetkel on järgmiseks vaja teada, mida keegi valikute hulgast endale rahaliselt lubada saab. Kas võtta hüpoteeklaenu? Palju on kogutud selleks, et hüpoteeklaenu sissemakset teha? Kui suur on hetkel sissetulek ja kas on lootust selle peatsele paranemisele (naise töölenaasmine või lubatud palgatõus) või hoopis kahanemisele (emapalk saab läbi, kuid väikeste laste kõrvalt ei tahaks kuidagi ka tööle minna)? Kui suurt hüpoteeklaenu oleks lootust saada? Kui pikaks ajaks võiks hüpoteeklaen võetud olla? Kas eesmärk on näiteks enne neljakümne viiendat eluaastat võlgadest prii olla?

Oma kodu kallis

Kui rahade ja hüpoteeklaenu osas on asjad samuti selgeks mõeldud ja kohe-kohe võiks minna paberite vormistamiseks, on jäänud veel üks ja kõige olulisem küsimus: Kas väljavalitud kinnisvaras tekib tõeline kodutunne? Kui sellele küsimusele on vastus jaatav, jääb üle vaid uue kodu puhul õnne soovida!