Laenamine suureneb isegi pankade poolt tõstetud intressimäärade tingimustes. Lisaks on klientide maksekohustuste täitmise distsipliin ka praeguses olukorras väga tugev. Sellest rääkis Läti finantssektori liidu juhatuse liige Janis Brazovskis Läti Raadio 4 saates.
Brazovskise hinnangul ilmneb kommertspankade klientide käitumises seegi, et tuleb elada “nii suure ebakindluse tingimustes”.
“Nüüd näeme jälle, vaadates meie laenuportfelle, et need kasvavad. See, millest me räägime (ja see kehtib nii eraisikute kui ka ettevõtjate kohta), on muidugi meie klientide ettevaatlikkus. Sellel on laenukasvule suur mõju.
Aga kõigele vaatamata on laenukasv olemas, see on väga stabiilne ja siinkohal võime öelda, et erinevad riiklikud toetusprogrammid annavad sellele palju juurde.”
Pankade laenuportfelli kvaliteet on endiselt hea ja finantssüsteem on stabiilne, nentis Finantsinspektsiooni juhatuse esimees Sanita Bayare LETA-le. Mis puudutab intressitõusu mõju varasemate laenude tagasimaksmisele – kui pank võtab laenu, siis arvestab ta oma riskimudelites võimaliku intressitõusuga, ütles ta. Bayare nimetas olukorda, kus laenukapitali intressimäärad on pikka aega nullis või isegi negatiivsed, ebanormaalseks.
Ta märkis, et kuigi inflatsioonil on olnud elanike maksevõimele tohutu negatiivne mõju, on inimesed suutnud oma kulutusi ümber korraldada. Küllap tänu pandeemiaaja kogemusele – mil paljud jäid pikaks ajaks töö- ja sotsiaalelust välja ning kulutasid vähem.
Kuigi inflatsioon on langemas, on see endiselt üsna kõrge, mistõttu ei ole põhjust öelda, et Euroopa Keskpank (EKP) hakkab lähitulevikus intressimäärasid langetama.
Intressimäärade tõstmine võib avaldada negatiivset mõju mõne Läti hüpoteeklaenuga majapidamise finantsolukorrale, kuid üldine laenumaht riigis on suhteliselt väike ja ei tohiks Läti majandusele suurt mõju avaldada, märkisid panga ökonomistid.