USA elanike laenukoormus kasvas 2021.a. teises kvartalis kaheksa viimase aasta jooksul kõige kiiremates tempodes – kasvades 2,1 protsendi võrra, kodanike kohustuste üldmaht aga lähenes 15 triljonile dollarile. Sellest tunnistavad New-Yorgi Föderaalse reservpanga arvutused.
Esimese kvartaliga võrreldes suurenes võlgnevus 313 miljardi võrra, lüües samuti aastatepikkuse kasvurekordi rahalises väljanduses – eelmine fikseeriti 2007.aastal – märgitakse aruandes. Kõige olulisema panuse võlamahu suurendamisesse kandis hüpoteek. Selliste laenude summa kasvas 282 miljardini ning juuni lõpuks küündis 10,44 triljoni dollarini. Nelja viimase kvartali jooksul küündisid väljastatud hüpoteeklaenud maksimaalse taseme kogu ajaloo vältel – ligikaudu 4,6 triljonit dollarit, mis on seotud laenustamise madalate määradega.
Ameeriklaste krediitkaartide võlad kasvasid 17 miljardi võrra peale seda, kui langesid esimeses kvartalis 49 miljardi võrra. Kuid nende kohustuste tase on endiselt 140 miljardi võrra madalam sellest., mis oli fikseeritud 2019.aasta lõpus. Autolaenud kasvasid 33 miljardi võrra, haridusele eraldatavad laenud alanesid 14 miljardi võrra. Kokkuvõttes kasvas eluaseme ostuga mitteseotud laenustamine 44 miljardi võrra.
Seejuures jäi viivitatud laenude tase üsna madalaks, mis on seotud pandeemia ajal juurutatud laenuvõtjate toetusmeetmetega. Juuni lõpuks moodustas see 2,7 protsenti, mis on kaks protsenti madalam, kui 2019.aasta neljandas kvartalis – enne koroonaviiruse kriisi.
Elanikkonna laenukoormus kasvab ka Venemaal. Nii väljastasid riigi pangad juunis rekordilise arvu sularahalaenusid – 1,7 miljonit, mis on 53 protsenti rohkem, kui möödunud aasta sama kuuga võrreldes. 2020.aastal suurenes venelaste laenuvõlgnevus 13,4 protsendi võrra ja küündis samuti rekordilise 19,92 triljoni rublani.