Hiinas langes uute pangalaenude maht juulis kohalikus vääringus 345,9 miljardit jüaani (47,93 miljardit dollarit) võrreldes 3,05 triljoni jüaaniga kuu aega varem. Seda kirjutab Reuters viitega Hiina keskpanga aruandele.
Juuli näitaja oli madalaim alates 2009. aasta novembrist.
Agentuuri küsitletud analüütikud ennustasid küll langust, kuid ainult 800 miljardi jüaani ulatuses.
Juulis 2022 oli laenude maht 679 miljardit jüaani.
Kogu finantseerimine (sealhulgas pangalaenud, bilansivälised laenud ning aktsia- ja võlakirjaemissioonid) kahanes juulis 528,2 miljardi jüaanini, võrreldes 4,22 triljoni jüaaniga eelmisel kuul. Analüütikud olid oodanud 1,1 triljonit jüaani.
Reuters juhib tähelepanu sellele, et Hiinas väheneb laenamine traditsiooniliselt juulis hooajalistel põhjustel, kuid nii nõrgad näitajad tulid vahetult pärast teisi murettekitavaid signaale – deflatsiooni algust ja väliskaubanduse järsku langust.
“Me ootame järgmistel kuudel täiendavaid diskontomäära alandamisi (juba järgmisel teisipäeval) ja rohkem riigivõlakirjade emiteerimist. Kuid kui ettevõtete ja majapidamiste majandusseis märkimisväärselt ei parane, ei aita see tõenäoliselt laenude andmist oluliselt suurendada,” ütlesid Capital Economics’i analüütikud oma aruandes.
Laenude kehvad andmed peegeldavad eelkõige reaalmajanduse nõrka rahastamisvajadust.
“Hiina Rahvapank üritab kõvasti jüaani nõrgenemist ohjeldada, kuid nende jõupingutused ainult aeglustavad, mitte ei peata protsessi,” kommenteeris Jeffriesi analüütik Brad Bechtel Bloombergile.
Jüaani nõrgenemine toimub Hiina majanduse aeglustumise ja võimude tõhusate stimuleerivate meetmete puudumise tõttu. Siiski võib jüaani devalveerimine aidata majandust toetada, märkisid HSBC analüütikud.