Kuidas Brexit intressimäärasid mõjutab?
Alates finantskriisist on Bank of England ja teised keskpangad hoidnud hüpoteeklaenude intressimäärasid ajalooliselt madalal tasemel. See omakorda tähendab, et tegelikult on see üks lihtsamaid aegu oma laenumaksetega kenasti toime tulla ja ehk isegi laen kiiremini ära maksta.
Kui Inglismaa jääks endiselt Euroopa Liitu, siis on panga plaan järk-järgult intressimäärasid tõsta vastavalt sellele, kuidas majandus paraneb. Hüpoteeklaenu võtjatel on aega mõelda ja parimaid diile jahtida. Brexiti puhul võib pank minna tulekahjude kustutamise reźiimi. Mis selles halba võiks olla? Näiteks 2008-2009 aasta finantsriisi ajal langes intressimäär kuue kuu jooksul 5%-lt 0,5%-ni. Aga kujuta seda nüüd ette vastupidi! Kui võtsid hüpoteeklaenu vähem kui aasta tagasi ja sinu hüpoteeklaenu intress on panga intressimääraga seotud, siis võivad su laenumaksed muutuda kuni kümnekordseks. Fikseeritud intressimäär natuke sellest küll päästab, aga ainult fikseeritud perioodi jooksul – kui see läbi saab, siis tuleb uue suurenenud laenumaksega siiski silmitsi seista. Loomulikult põhineb see hetkel kõik veel ainult ennustustel – KUI hinnad tõusevad, KUI Pank otsustab intressimäärasid tõsta jne. Aga nagu ütleb sõltumatu krediidireitingute agentuur Fitch, hakkavad intressimäärad Euroopa Liidust väljaastumisel üsna kindlasti rohkem kõikuma.
Mis juhtub hüpoteeklaenude ja kinnisvara hindadega?
Enamik asjapulki ja niisama kommenteerijaid ennustab, et Brexit käivitab kinnisvarahindade krahhi. Hüpoteeklaenude saajatele on see muidugi halb uudis – peatselt võivad nad leida end olukorras, kus nende hüpoteeklaenu summa on suurem kui kinnisvara enda väärtus. Teisest küljest on kergem esmakordsetel hüpoteeklaenu võtjatel – odavamate kinnisvarahindade puhul võib laenu võtta väiksemas summas ja see ka kiiremini tagasi maksta.