Skip to main content

Oma kodu ostmine on kindlasti üks keeruline ja vastutusrikas protsess – kinnisvara tavaliselt ju aastaks-paariks ei osta. Seega enne kui esimese meeldimahakanud maja või korteri kasuks kohe otsus langetada ja kinnisvaralaenu ajama hakata, võta kiusatusest hoolimata siiski korraks aeg maha ja mõtle mõned momendid läbi. Sest just need võivad olulist rolli mängida uue eluasemega seotud lisakulutustes, millega lisaks kinnisvaralaenu tagasimaksetele tuleb samuti arvestada.

Pange paika oma pere eelistused

Enne kui oma tulevast kodu otsima ja kinnisvaralaenu taotlema hakkate, tasuks kõigepealt koostada oma pere eelistuste pingerida. Keegi ei taha ju aastaid kinnisvaralaenu makseid maksta millegi eest, mis kohevarsti osutub selliseks eluasemeks, mis kogu pere elu tegelikult keerulisemaks teeb. Seega rääkige pereliikmetega läbi ja pange paberile kirja, mis on uue eluaseme juures just teie perele kõige olulisem. Siis on ka kinnisvaraturu virr-varris kergem orienteeruda, sobimatu kohe kõrvale heita ning keskenduda vaid võimalikult ideaalsetele variantidele.

Ühistransport?

Enne otsuse tegemist ja kinnisvaralaenu vormistamist oleks kindlasti vaja järgi uurida, kas, kuidas ja kui sageli toimib uue eluaseme läheduses ühistranspordiühenduses. Kas buss liigub vaid paar korda päevas või on näiteks rongipeatus vaid mõneminutilise jalutuskäigu kaugusel? Mida kaugemal uus eluase suurematest keskustest asub, seda tähtsamaks ühistranspordi olemasolu muutub. Peres võib olla ka mitu autot, aga kuna tehnika peale ei saa alati kindel olla, siis peaksid olemas olema ka varuvariandid. Ka mitu autot võivad olla korraga remondis või lihtsalt näiteks talvekülmaga ei käivitu, aga pererahvas peab sellegipoolest tööle ja lapsed kooli-lasteaeda jõudma.   Samas võivad ainult oma autodega liikuva pere puhul ka transpordikulud väga palju kasvada.

Vahemaa kodu ning töökoha, lasteaia, kooli ja huviringide vahel

Valiku tegemisele ja kinnisvaralaenu vormistamisele võiks eelneda ka objektiivne analüüs sellest, kui mugavalt pereliikmed tulevikus tööle, lasteaeda, kooli, huviringidesse jne. saavad. Leitud kinnisvara võib ju olla teie unelmatekodu, aga kui oma igapäevatoimetustele ja sealt tagasi koju liikumine ähvardab võtta ülemäärast aja- ja närvikulu, siis kaob uuest kodu poolt tekitatud õnnetunne üsna kiiresti. Kui lisada juurde ka hüppeliselt suurenenud kütusekulu, siis tasuks ehk uurida logistiliselt paremas asukohas asuvat kinnisvara. Hind võib neil küll kõrgem olla, aga analüüsides ülalmainitut arvesse võttes tuleb kogukulu pikemas perspektiivis sellegipoolest soodsam.