Ei pea olema raketiteadlane arutlemaks, et mida suuremad on võetud kinnisvaralaenu igakuised tagasimaksed, seda kiiremini saab kogu laen tasutud ja laenukoormast vabaks. Ja maksta vähem intresse. Lihtsalt valida võimalikult lühike laenuperiood ja ongi tehtud!
Paraku võib selline mõtlemine praktikas saada valusa tagasilöögi.
Arvesta ka muude kulutustega
Lühikese laenuperioodi valimise eufoorias unustatakse pahatihti teadvustada endale seda, et peale igakuise suure laenumakse ja intressisumma tasumist on ju „elada” ka vaja. Kommunaalkulud vajavad maksmist, pere tahab süüa, kõigile on riideid selga vaja, lisaks kulud transpordile, laste huviringidele ja mõnikord tahaks ju lihtsalt niisama puhata ja mängida ka. Ning lõppude lõpuks oleks säästa ka ju vaja. Nii võibki juhtuda, et kui mõned kuud/aastad on igakuiselt laenu alla läinud enamus igakuistest sissetulekutest, lahtub esmane eufooria kiirelt ja taandub igapäevaseks hambad-ristis vingerdamiseks vaesuse piiril. Nagu öeldakse – mis kasu on uhkest autost, kui sõita sellega ei saa, sest pole raha kütust sisse osta.
Ole realist
Kinnisvaralaenu perioodi määramisel vaata oma sissetulekutele kaine pilguga otsa ja ära loo üleliia entusiastlikke prognoose – ainult nii on tulemus reaalne ja adekvaatne. Hea nõuanne on alustada kalkuleerimist hoopis teisest otsast: löö kõigepealt kokku oma igakuised paratamatud väljaminekud, siis võimalikud väljaminekud, siis veel veidi varupuhvriks. Seejärel veel veidi säästmiseks. Ning lõpuks lahuta saadud summa oma kuusissetuleku summast. Vahena saadki selle summa, mis moodustaks sinu potentsiaalse igakuise kinnisvaralaenu tagasimakse summa – sellise, mis sind igapäevaelus ülemäära ei kurnaks. Pea aga siinkohal meeles, et hea ei pruugi siinkohal olla ka teine äärmus ehk võimalikult väikeste igakuiste kinnisvaralaenu maksete eesmärgil määratud liiga pikk kinnisvaralaenu periood: maksta küll väiksemaid igakuiseid laenumakseid, aga kordades rohkem intressi, ei ole lihtsalt mõistlik.