Kes oleks võinud seda arvata? Vaevalt paar kuud tagasi tõstis Ameerika Ühendriikide Föderaalreserv oma baasintressimäära ning kõik hüpoteeklaenude saajate mured intressitõusu pärast osutusid põhjendamatuteks. Populaarsete 30-aastaste hüpoteeklaenude fikseeritud intressimäär läks vabalangusesse, mille tulemusena reageerisid pigem Euroopa finantsturud kui Ameerika Ühendriikide rahapoliitika.
Hüpoteeklaenude intresside langus ei too häid tulemusi
“Hüpoteklaenude intressimäärad langevad jälle ning see on soodus hüpoteegilaenude saajatele. Aga on see hea ka eluasemeturule ja majandusele laiemalt? Vastus on ei,” ütles Guy Cecala, Inside Mortgage Finance juhatuse esimees ja kirjastaja.
Madalamad intressimäärad toovad hüpoteeklaenude saajatele loomulikult kaasa ka madalamad igakuised maksed ning aitavad neil sellega kvalifitseeruda suuremate laenude saajateks. See omakorda võimaldab neil rohkem kallimat kinnisvara osta. Viimane tundub saavat eriti aktuaalseks tuleval kevadel, kuna müügipakkumisi on rekordiliselt vähe ja tänu sellele on ka kinnisvara hinnad tõusuteel. Teisest küljest teevad aga nõrgem majandus, kaotused aktsiaturgudel, üleüldine mure tööhõive pärast ning palkade kasv suuremas plaanis majandusele siiski rohkem kahju. “Ausalt öeldes oleks majandus üleüldiselt tervem, kui hüpoteeklaenude intressimäär püsiks ca 5% juures,” ütles Cecala.
Föderaalreservi otsused mõjutavad ka hüpoteeklaenude saajaid.
Praegusel ajal aga mitte ainult et hüpoteeklaenude intressimäärad lähenevad oma 2012. aasta rekordilisele madalseisule, vaid liikvel on ka uued kõlakad sellest, nagu oleks Ameerika Ühendriikide Föderaalreserv aretamas suisa negatiivsete intressimäärade poliitikat. Föderaalreservi esimees Janet Yellen ütles, et tõepoolest ka seda võimalust arutatakse.
Föderaalreservi otsused võivad siiski lükata ka hüpoteeklaenude intressimäärad Ameerika Ühendriikides 2% piiresse, millel oleks omakorda suur mõju ka hüpoteeklaenu võtjatele – aidata võib see küll väiksema laenu võtjad, aga kahju võivad saada suurte laenude saajad. Ning suuremas plaanis võivad pangad üleüldse sellises keskkonnas mitte enam soovida laenu anda.