Skip to main content

Austraalia Commonwealth Bank on välismaalastest kinnisvaralaenu taotlejatele laenutingimusi palju karmimaks muutnud ja seda eesmärgiga vähendada riske, mida tekitavad peamiselt hinna rahvusest laenusaajad. Commonwealth Bank on tuntud kui Austraalia suurim kinnisvaralaenude väljastaja pank, kelle portfelli kuulub ca veerand kõigist Austraalias väljaantud kinnisvaralaenudest.

Mis siis välismaalastest kinnisvaralaenu taotlejate jaoks muutus?

Üks uuendustest on kindlasti see, et lükatakse tagasi selliste Austraalias elavate välismaalaste laenutaotlused, kes on ettevõtjad ja ise endale tööandjaks. Laenu ei saa ka need ajutised ja mittekodanikest elanikud, kes saavad oma sissetuleku mõnes välisvaluutas. Üle vaadatakse ka igakuiste sissetulekute ja tulevaste laenumaksete suhe – endise 80% asemel võib kinnisvaralaenu maks nüüd moodustada vaid 70% igakuisest sissetulekust.

Karmistunud nõuetes on süüdi hiinlased

Viimse paari aastaga on hiinlastest kinnisvaralaenuga koduostjate arv järsult pea kahekordistunud ning see on ka põhjuseks, miks täiendavaid meetmeid rakendati. Vastavalt on karmistanud oma nõudeid samuti ka Austraalia ja Uus-Meremaa pankade grupp.

Kartus hiinlaste suhtes on aga tingitud sellest, et niivõrd suure sealsetest kodanikest laenusaajate arvu juures võib eeldada Austraalia kinnisvara hindade suurt langust juhul, kui Hiina majandus peaks järsku langema ning sealne nõudlus kahanema. Kui selline must stsenaarium peaks käiku minema, kaotab kinnisvaralaenu tagatiseks antud kinnisvara oma väärtust. Seega suureneb ka panga risk.

Praegune asjade seis on pigem vastupidine – viimase mõne aastaga on Austraalia kinnisvaraturul välismaalaste aktiivsus märkimisväärselt kinnisvara hindu tõstnud: hinnanguliselt isegi ligi poole võrra. Tulemusena ei suuda Austraalia enda kodanikud tihtipeale enam ise endale kodusid soetada.