Skip to main content

 

Eestis väljastatud eluasemelaenude keskmine intressimäär jõudis teises kvartalis Eesti Panga statistika kohaselt viimase 14 aasta rekordtasemele. Ettevõtete laenukulud on aastaga enam kui kahekordistunud. Meie riigi keskmine laenuintressimäär on endiselt kõrgem kui euroala keskmine.

Eesti Pank märgib, et Eesti eluasemelaenude, aga ka ettevõtete pangalaenude ja liisingute rekordkõrge intressimäär on tingitud Euroopa Keskpanga rahapoliitika karmistumisest. Muidugi tõuseb pankadevaheline intressimäär Euribor kõigi jaoks võrdselt, kuid Eesti on koos teiste Balti riikidega eurotsooni liider eluasemelaenude kõrge hinna poolest.

Eesti Panga ökonomist Taavi Raudsaar seletab olukorda muu hulgas sellega, et konkurents sellel turul on väiksem kui teistes riikides: “Turg on väiksem, panku on vähe. Teine põhjus on see, et raha on siinsetele pankadele mõnevõrra kallim. Ja kui me võrdleme olukorda Lääne-Euroopaga, siis meie elanike sissetulekud on väiksemad ja säästud väiksemad.”

Pankurid põhjendavad kõrgeid intressimäärasid sellega, et euroala riikides on eluasemelaenude tingimused erinevad, näiteks Swedbanki laen on seotud kuue kuu Euriboriga.

“Kui Euribor oli nullis, olid ka intressimäärad, millega meie klientidele laene väljastati, madalal tasemel,” selgitas Swedbanki eluasemelaenude valdkonna juht Anne Pärgma.

Samas, kui me elamulaenudest eemale läheme ja jätkame statistika uurimist, on Eesti riik ettevõtete pikaajaliste laenude intressimäärade poolest madalal kohal: Eesti ettevõtetele antud laenud on eurotsooni kõige kallimad.

Keskpank märgib, et kuigi kõrge laenukulu võib vähendada Eesti ettevõtete konkurentsivõimet, on oluline ka kapitali kättesaadavus. Näiteks viimase kümne aasta jooksul on Eesti ettevõtete laenukoormuse kasvutempo olnud kõrgem kui euroala keskmine. Mis puutub kõrgetesse intressimääradesse, siis tuletab Eesti Pank meelde, et tegemist on kahetise kepiga.

“Intressimäärad tõusevad ja hoiustajatele soodne periood jätkub – nemad on need, kes praegusest olukorrast kasu saavad. See kehtib ka Eesti kohta,” lisas Raudsaar.