Skip to main content

Kui madalale võivad kodulaenu intressimäärad veel langeda? Vastavalt Bank of England ennustustele võib järmise 6 kuu jooksul olla hea võimalus saada intressimäära fikseerimisega kõige odavam laen ning seda isegi peale seda, kui juba terve aasta jooksul on kinnisvaralaenude intressimäärad tohutult langenud.

Intressimäärad langevad veelgi?

„Täiesti võimalik, et kinnisvaralaenuga ei saa enam kunagi olema nii soodsat võimalust kinnisvara ostuks, kui seda on praegu,“ ütlesid analüütikud peale seda, kui ametlikud numbrid näitasid kodulaenu intressimäärade kukkumist viimase aasta jooksul pea poole võrra.

Bank of England andmete kohaselt on keskmine £200,000 suuruse kinnisvaralaenu igakuine makse üle £100 võrra väiksem, kui oli seda 12 kuud tagasi. Ning järgmiseks 6 kuuks ennustatakse  intressimäärade langust veelgi.

Kuna edaspidiselt on mingil ajal siiski oodata intressimäärade tõusu, siis ütlevad kinnisvaralaenu maaklerid, et sellist võimalust nii odavat laenu saamiseks ei pruugi tulla enam kunagi. Loomulikult on see väga soodne aeg noortele peredele oma esimese eluaseme ostmiseks.

Muljetavaldavad numbrid

Bank of England´i andmed näitasid, et keskmiselt on kaheaastase kinnisvaralaenu ujuv intress kukkunud 2.76%-lt 1.64%-le nende jaoks, kes on teinud 25% suuruse omafinantseeringu. Ka teised pangad paljastavad kõigi aegade odavamaid fikseeritud intressimääraga kinnisvaralaenusid, mis võimaldavad klientidel odavamad laenumaksed fikseerida ka isegi kuni 10-ks aastaks.

Kontrastiks olgu öeldud, et Bank of England´i poolt väljastatud kinnisvaralaenude rekord ulatub 20 aasta tagusesse aega – 1995. aasta veebruarikuusse, kui keskmine kaheaastase kinnisvaralaenu intressimäär oli 8.38% – see on rohkem kui 7 korda kõrgem, kui praeguse aja parimad pakkumised.

Aga arvestades isegi kinnisvaralaenude intressimäärade rekordilist madalat taset, kohtavad praegusel ajal esmakordselt uut kodu ostvad noored kordades kõrgemaid kinnisvarahindasid, kui nende vanemad omal ajal. Seega peavad nad ka rohkem kinnisvaralaenu võtma.