Skip to main content

Algselt vaid tehnoloogiasektoris tegutsenud makseplatvormid on hakanud üha rohkem väljastama laenu, kuna finantstehnoloogia arendajad suudavad pakkuda palju kiiremini krediiditeenuseid, kui vananenud tarkvaralahendusi rakendavad suurpangad.

Eelkõige on USA laenuturule sisenenud rivaalitsevad makseplatvormid Paypal ja Square. Mõlema ettevõtte uued laenutooted on saanud populaarseks just väike-ettevõtjate seas, kellel on vähese tagatise või eelmisest majanduskriisist räsitud krediidiajaloo tõttu keeruline pangast laenu saada.

Ilma paberimajanduste Paypali või Square teenused on kasvasid mõlemad laenuportfelle selle aasta III kvartalis võrreldes eelmise aasta sama perioodiga. Samuti asus laenuteenuseid pakkuma e-kaubandushiid Amazon, kes käivitas esialgu kaupmeestele suunatud teenuse „Amazon lending“, mis aitab väike-ettevõtjatel kiiremini laovarusid täiendada.

Tehnoloogiasektori laenuteenused on nutikad, sest krediidihinnangu andmisel saavad platvormid jälgida inimeste makseandmeid palju pikema ajaperioodi jooksul. See omakorda saab anda täpsema hinnangu kliendi reaalsele maksekäitumisele ja mitte jätta hätta inimest kelle probleemid on lühiajalised. Samuti on teenuse vahendustasud märksa madalamad.

Seejuures pole Paypal ja Square teinud läbimurret mitte-üksnes väike-ettevõtete laenusektoris, vaid ka tarbimislaenude osas. Parema tehnilise võimekuse tõttu saavad platvormid pakkuda väiksemaid tarbimislaene, mida traditsioonilised USA pangad praegu ei suuda.

Küsimus pole arvemajanduse rohkuses, vaid pigem keelavad regulatsioonid liiga arvukalt laene jagada, sest vanade haldusvahendite tingimustes oleks risk, et need laenud lähevad halvaks. Seevastu Paypal ja Square on ehitanud oma teenuse üles püsisuhtele kliendiga ehk platvormid eelistavadki laenata kindla mustri alusel, mitte väljastada ühekordset krediiti.

Nii on USA turul tekkinud olukord, kus kliendiuuringutest selgub, et traditsiooniliste pankade kliendid tunnevad end n-ö alateenindatud. Samas Paypal ja Square on ehitatud just alateenintatud sihtrühma teenindamiseks – ettevõtjad ja tarbijad, kes on jäetud kangete tingimuste pärast laenuturul traditsiooniliste finantsasutuste poolt unarusse.