USA rahapoliitika karmistumine
SKP prognoositakse 2023. aastaks 0,44% võrra väiksemaks.
Rahvusvahelise Valuutafondi hinnangul aeglustab kahe USA panga hiljutisest pankrotistumisest tingitud pangalaenude andmise piiramine USA majanduskasvu sel aastal. Samuti hoiatas fond, et intressimäärade tõus ohustab globaalset finantssüsteemi.
Rahvusvahelise Valuutafondi aruandes ülemaailmse finantsstabiilsuse kohta öeldi, et USA pankade laenuvõime väheneb 1% võrra. Investorid vaatavad üle keskmise suurusega pankade olukorra ja vähimagi kahtluse korral müüvad aktsiad maha. Selline krediidi kahanemine vähendab USA sisemajanduse koguprodukti 2023. aastal eeldatavasti 0,44% võrra.
“Kuna piirkondlikud ja väikesed pangad annavad üle kolmandiku kõikidest laenudest Ameerika Ühendriikides, võivad krediidikärped avaldada negatiivset mõju majanduskasvule ja finantsstabiilsusele,” ütles IMF.
Eraldi aruandes prognoosib IMF, et USA majandus – maailma suurim – kasvab tänavu 1,6% (2022. Aastal oli kasv 2,1%). Ootuste kohaselt kasvab maailmamajandus sel aastal 2,8%, samas kui eelmisel aastal oli kasv 3,4%, kuna riigid alles taastuvad pandeemia tagajärgedest ja neid koormab ka Ukraina sõjalisest konfliktist põhjustatud majanduslangus.
IMFi hinnangul annab majanduskasvule ülemaailmselt hoogu juurde Hiina taasavamine pärast pandeemiast tingitud pikka karantiini. Märtsis langes Hiina inflatsioon siiski teist kuud järjest. See on äratuskell, mis võib viidata aktiivsuse aeglustumisele. Rahvusvahelise Valuutafondi hinnangul on maailmamajanduse riskideks pangandussektori ebastabiilsus, kõrge inflatsioon ja intressimäärade tõus.