Skip to main content

Silicon Valley Bank läks märtsis pankrotti, kuna hoiustajad võtsid raha välja seoses suurte realiseerimata kahjumitega pikaajalistest investeeringutest riigivõlakirjadesse ja hüpoteegiga tagatud väärtpaberitesse. Need väga madala intressimääraga ostetud varad odavnesid, kui Föderaalreserv hakkas eelmisel aastal kiiresti intressimäärasid tõstma, et võidelda kõrge inflatsiooni vastu.

USA järelevalveasutused sulgesid New Yorgis asuva Signature Banki märtsis pärast seda, kui kartused hoiuste massilise väljavõtmise kohta levisid teistesse pankadesse. Hiljem samal kuul suutsid Šveitsi ametivõimud ära hoida ohtliku usalduslanguse globaalse pangandussüsteemi vastu, kuna Credit Suisse Group AG omandati sunniviisiliselt pikaajalise konkurendi UBS Group AG poolt.

Pankade kokkuvarisemine on tekitanud paljudes hoiustajates hirmu väikeste ja keskmise suurusega pankade käekäigu pärast. Föderaalreservi andmetel said 25 suurimat USA panka SVB pankroti järel mõne päevaga 120 miljardi dollari väärtuses hoiuseid. Kõik sellest tasemest madalamad USA pangad aga kaotasid samal ajal 108 miljardit dollarit. See oli vaatluse ajaloos suurim väiksemate pankade hoiuste vähenemine ühe nädala jooksul.

Kui laenuandmine selle tagajärjel väheneb, võib hoiuste suuruste kõikumine mõjutada kogukondi, mida teenindavad just väiksemad pangad. Samuti võivad pangad hakata maksma hoiustajatele kõrgemaid intresse ja säästma tulevaste tagasimaksete jaoks, mis võib paljudes kohtades põhjustada laenukriisi.

Mõned majandusteadlased on öelnud, et USA majandus võib sel aastal väiksemate pankade krediidikriisi tõttu saada löögi või pöörduda langusesse.

Rahandusminister Janet Yellen märkis, et majandus on pärast pankade ebastabiilsust endiselt vastupidav. “Praeguses etapis ma tõesti ei näe märke krediidi kahanemisest, kuigi see on võimalik. Ma usun, et meie pangandussüsteem on endiselt tugev ja vastupidav,” lisas ta. “Seega ma ei oota majanduslangust, kuigi see on muidugi endiselt risk.”

Eelmisel kuul tõstis Föderaalreserv intressimäärasid veerand protsendipunkti võrra, et aeglustuva majanduse arvelt inflatsiooni ohjeldada. Föderaalreservi esimees Jay Powell ütles, et ta jälgib krediidikahanemise märke, mis võivad majandust aeglustada, ja siis ei pea Föderaalreserv intressimäärasid nii palju tõstma.