Skip to main content

Uuringu “State of Women – Owned Business” kohaselt rahuldati USA väike-ettevõtete naisomanike laenutaotluseid märkimisväärselt vähem, kui meesterahvaste poolt esitatud taotlusi. Sooline laenulõhe aga ohustab Ühendriikide naisettevõtjate firmade kasvupotentsiaali, kuid õnneks on innovatiivsed ärilahendused ulatamas naisomanikele abikäe.

Raporti koostamise aluseks oli uuring, milles osales 27 000 väike-ettevõtet. Teenindussektoris on 21,9 protsendil ettevõtetest naisomanikud. Sellele järgneb jaekaubandus. 18,4 protsendi, majutus- ja toitlustus- 12,4 protsendi ja tervishoiusektor 8,3 protsendiga.

Mullu oli keskmine naisomanikule antud laenusumma 57 097 dollarit. 2016. aastal oli see summa 99 000 dollarit. Võrdluseks meesomanikele väljastatud keskmine laenusumma oli 103 000 dollarit. Samas on üha enam USA naisi sisenemas ettevõtlusse. Näiteks registreerivad Ühendriikides naised iga päev 894 ettevõtet.

Kokku on Ühendriikides 11,6 miljonit naisomanikuga ettevõtet ning eelmisel aastal oli nende firmade aastane kogu käive 11,7 trillionit dollarit. Kuigi taoline tootlus on märkimisväärne, langes mullu keskmine aastane käive ühe naisomanikuga ettevõtte kohta 210 000 dollarilt 207 000 dollarini. Samal perioodil 2016 kuni 2017 tõusis meesomanduses olevate firmade käive 77 protsenti 363 414 dollarilt 444 227 dollarini.

Soolist laenulõhe põhjustavad mitmed asjaolud. Esiteks on naised loonud väikseid iduettevõtteid, millel puudub pikaajaline tegutsemiskogemus ning hea krediidireiting. Teiseks on majutus– ja toitlustussektor, jaekaubandus ja teenindussektor elamas üle raskeid aegu, mistõttu on paljud väike-ettevõtted pidanud leppima väikesema käibe ja sellest tuleneva madalama krediidimääraga.

Ekspertide hinnangul peaksid, aga naisomanikud pöörama rohkem tähelepanu uudsetele tehnoloogiatele, mis aitavad kasvatada ettevõtte efektiivsust ning innovatiivsete tehnoloogiate hind on näidanud viimasel ajal langustrendi. Seejuures on oluline märkida, et uue tehnoloogia rakendamine ei pruugi tähendada üksnes tootmisvahendeid, vaid ka näiteks nutikat makse- või raamatupidamistarkvara, mis aitab hoida kokku halduskuludelt.

Seega on USA naistel senisest enam võimalusi alustada unistuste ettevõttega, sest turule sisenemiseks pole vaja niipalju algkapitali ning vaadates Ühendriikide kõrgkoolide statistikat, siis nö “nõrgem” sugupool on seljatamas mehi akadeemilisel tandril. Sestap on tõenäoline, et nutikat naisettevõtjad võivad järgmise viie aasta jooksul soolise laenulõhe jäädavalt ületada.