Skip to main content

Ameerika pank Wells Fargo jättis USA elanikud ilma mugava ja nõudlust omava tarbijalaenuta – uueneva laenuliinita, kirjutab  CNBC.

Vastavasisulisi kirju hakkas pank juba saatma ka klientidele. Nendes räägitakse, et uusi laenuliine enam ei avata, olemasolevad aga suletakse lähimate nädalate jooksul. Märgitakse, et  Wells Fargo kavatseb keskenduda muudel jaetoodetel, esmajärjekorras krediitkaartidel ja standardlaenudel.

 

Standardsed uuendatavad laenuliinid on arvestatud limiidile kolmest kuni 100 tuhande dollarini ja tavaliseks kasutatakse neid teiste laenude refinantseerimiseks, samuti maja remondi ja mitte liialt kallite ostude eest tasumiseks. Lisaks võimaldab taolist liiki laenustamine vältida ülemakseid komisjonitasuna arvelduskrediidi eest – krediitkaartide limiidi ületamine.

Wells Fargo otsus on tingitud muuhulgas ka skandaali tagajärgedest, millesse pank 2018.a. sattus. Tol korral avastas Föderaalne reservsüsteem puudused krediidiasutuse aruandluses ja avatud fiktiivsed arved. Tulemusel keelati pangal ajutiselt soetada mõningaid aktiivide liike ja pakkuda klientidele teatud tooteid, mis lõppes paljumiljardiliste kahjudega, seda eriti koroonaviiruse pandeemia tingimustes.   

Klientidele saadetud kirjades räägitakse, et laenuliini sulgemine võib ennast negatiivselt ilmutada krediidiajalool. Väljaande poolt küsitletud laenuvõtjad avaldasid rahulolematust Wells Fargo otsuse suhtes ja märkisid, et finantsraskuste korral jäävad nad ilma „turvapadjast“.

Samuti teatatakse, et 2021.a. teises kvartalis väljastasid juhtivate ameerika pankade suurkapitale juhtivad alljaoskonnad  krediite rikastele ameeriklastele 17,5 % rohkem, kui aasta varem, kirjutab Financial Times. JPMorgan Chase, Bank of America, Citigroup ja Morgan Stanley alljaoskonnad väljastasid krediite üldsummas enam kui $600 milj. Nende laenude osa pankade laenuportfellides kasvas 16,3 %-ilt 2017.aasta keskel, kuni 22,5 %-ni antud hetke seisuga. Madalate laenumäärade tingimustes võtavad paljud rikkad ameeriklased laenusid, et osta veel üks maja või siis aktiivsemalt investeerida fonditurul. Selliste laenude saamise üheks põhjuseks on püüdlus vältida uusi maksusid, märgitakse materjalis. Laenu võtnutel ei tule soetamiste nimel müüa aktiive, järelikult ka maksta müügitehingutest maksusid.