USA pangalaenude maht on viimase kahe nädala jooksul vähenenud 105 miljardi dollari võrra. Föderaalreservi andmetel on see alates 1973. aastast rekordiline vähenemine. Bloombergi andmetel on olukord seotud USA pangandussüsteemi kriisiga ja kodanike raha väljavooluga kohalikest pankadest.
“Kommertspankade laenude maht vähenes 29. märtsil lõppenud kahe nädala jooksul peaaegu 105 miljardi dollari võrra, mis on Föderaalreservi andmetel suurim summa alates 1973. aastast,” ütleb Bloomberg ning märgib, et viimase nädala jooksul vähenes laenamine enam kui 45 miljardi dollari võrra, ja seda peamiselt väikeste pankade laenamise kahanemise tõttu.
Väljaanne märgib, et USA pankade hoiuste maht vähenes märtsi viimasel nädalal 64,7 miljardi dollari võrra. Seega täheldatakse langust juba kümnendat nädalat järjest.
Silicon Valley Bank kuulutas 10. märtsil välja pankroti. See oli Ameerika Ühendriikides suuruselt 16. pank. Signature Bank (New York) esitas seejärel pankrotiavalduse, millest sai riigi suuruselt kolmas pankrotistunud pank. Nagu märgib Kommersant, tekitasid need sündmused pangandussektoris tõsist muret, mille järel teised Ameerika pangad laenasid USA Föderaalreservilt rekordilised 165 miljardit dollarit.
Päev varem, 7. aprillil ütles JPMorgani juht Jamie Dimon, et keset suurpankade pankrotti vähendavad USA kodanikud laenamist, mis võib olla märk Ameerika majanduse võimalikust majanduslangusest. USA rahandusminister Janet Yellen usub vaatamata kuulujuttudele eelseisva majanduslanguse kohta siiski jätkuvalt, et riigi majandus kasvab ja inflatsioon langeb.