Skip to main content

 

Kuus suurimat USA panka – JPMorgan Chase, Bank of America, Citigroup, Wells Fargo, Goldman Sachs ja Morgan Stanley – annavad lähipäevil teada, et aprillist juunini kustutavad nad kokku 5 miljardi dollari ulatuses viivislaene ning eraldavad lisaks 7,6 miljardit dollarit laenude katteks, mis võivad muutuda sissenõudmatuks, vahendab Financial Times Bloombergi analüütikute hinnangutele tuginedes.

Mõlemad arvud on peaaegu kaks korda suuremad kui aasta tagasi samas kvartalis. Sellest hoolimata jäävad need alla suurpankade poolt pandeemia alguses registreeritud näitajate, kui mahakandmised ja eraldised saavutasid tipptaseme vastavalt 6 ja 35 miljardit dollarit, märgib väljaanne.

Laenude mahakandmise hüppeline suurenemine toimub kõrgemate laenuintressimäärade taustal. Viimased võimaldasid pankadel suurendada intressitulu, kuid samal ajal on laenuvõtjatel raskusi võetud laenude tagasimaksetega.

Analüütikud nimetavad pankade suurimaks probleemide allikaks krediitkaarte. Nimelt ulatusid JPMorgani kaardilaenude mahakandmised kvartalis 1,1 miljardi dollarini võrreldes 600 miljoni dollariga aasta varem. Bank of America’s moodustavad kaardilaenud umbes veerandi mahakandmistest.

 

Sellegipoolest ütlevad pangandusanalüütikud, et kõrgemate intressimäärade eelised kaaluvad tõenäoliselt üles enamiku suurpankade negatiivsed mõjud. Analüütikud eeldavad, et kuue suurima USA panga kasum aktsia kohta suureneb aastaga keskmiselt 6%.

JPMorgan, kes esimeste seas esitab aruande 14. juulil, peaks teatama laenukahjumite suurimast protsentuaalsest hüppest võrreldes eelmise aasta sama perioodiga. Analüütikud prognoosivad, et teise kvartali laenude mahakandmise (kahjumid, mis on märgitud mittetagastatavaks) ja uute eraldiste koguväärtus on 3,8 miljardit dollarit, mis on 120% rohkem kui 1,8 miljardi dollari suurune viivislaenude maht, millest riigi suurim pank teatas aasta tagasi samas kvartalis.

Analüütikud ennustavad, et Wells Fargo ja Bank of America laenukahjumid kokku suurenevad kvartalis rohkem kui kaks korda. Samal ajal suureneb Goldman Sachsi kahjum 70 protsenti ning Morgan Stanley ja Citi kahjum 60 protsenti.

JPMorgan, Citigroup ja Wells Fargo esitavad oma majandustulemused 14. juulil, Bank of America ja Morgan Stanley 18. juulil, Goldman Sachs 19. juulil.