Skip to main content

Kui otsus enda sees on küps ning uue kodu otsimine võib pidulikult alata, hakkavad inimesel sõrmed justkui iseenesest sügelema ning ta sooviks kõik oma vabad hetked arvuti taga erinevaid kinnisvaraportaale uurida. Ringi sõites jäävad pilgud siis justkui iseenesest majade juures asuvaid silte vaatama: „MÜÜA – võta ühendust K…    R…., telefon 52….“ Ka ühisüritustel suundub jutt sujuvalt tuttavate tuttavate juurde, kes endale ilusa maja ehitasid ja nüüd hoopis teise riiki peavad kolima. Või räägitakse vanatädist, kes elas ihuüksi muust asustusest eemal, aga nüüd enam iseendaga toime ei tule ning tahab hooldekodusse kolida. Ei tea, mis sellest tema majakesest siis saab…

Siinkohal soovitavad spetsialistid oma indu veidi jahutada. Hüpoteeklaen saab olema koduhankija jaoks ilmselt vajalik samm ning enne suurelt unistama hakkamist või – mis veel hullem – mõne maja südame külge kasvatamist, võiks laenuandjate käest oma hüpoteeklaenu osas eel-heakskiit saavutatud olla.

Eelkvalifitseerumine eelheakskiidu alusena

Teatavasti on finantsmaailmas palju segaseid termineid. Eelkvalifitseerumine hüpoteeklaenuks ei ole sama kui hüpoteeklaenu eelheakskiit. Esimene neist saavutatakse suhteliselt lihtsalt – klient jagab enda kohta natuke põhilist taustainfot ja pank otsustab selle põhjal, kas ta võiks nende poolt antava hüpoteeklaenu jaoks sobiv klient olla. Ometi on klient sellega vaid varba ukse vahele saanud – ametlikust lepingust koos kätesurumisega on asi veel väga kaugel.

Eelheakskiit annab kvaliteedimärgi

Eelheakskiit on aga hoopis midagi muud. See on justkui hüpoteeklaenu uus tase. Suure tõenäosusega kogub pank selle tarvis kokku pea kõik samad andmed mis tõelise taotluse puhul. Tuludeklaratsioonid ja krediidi väljavõtted on kõik üle vaadatud ja nende sobivuse korral saab klient potentsiaalselt laenuandjalt vastava paberi, milles on kirjas, et nende poolt on eelheakskiit hüpoteeklaenu taotluse jaoks välja antud. Selline paber on nii kinnisvaramaaklerite kui ka müüjate silmis kõrgelt hinnatud dokument, mis tõestab inimese tõsiseltvõetavust ning usaldusväärsust. Seega tasub see vaeva igati ära!