Skip to main content

 

Tuumaelektrijaama ehitamiseks kulub Poolas 30 mld dollarit. Enamik TEJ ehitamiseks ette nähtud vahenditest eraldatakse Varssavile laenudena Ameerika Ühendriikidest. Seejuures tegutseb selle projekti raames osanikuna USA ettevõte, mis võimaldab saada tulu TEJ käitamisest, mis on kavas käivitada 2033. aastal.

Pärast Washingtonis D. Trumpiga peetud läbirääkimiste lõpetamist tegi Poola president A. Duda avalduse, et tuumaelektrijaama ehitamisel on peamine partner USA ja sõlmitakse umbes 30 mld dollari suurune leping. Poola presidendi sõnul on ettevalmistus- ja projekteerimistööd juba alanud ning Varssavis oodatakse esimest osamakset. Esialgu on ehituse alustamiseks vaja umbes 16 mld dollarit.

 

Täpsemat teavet USA laenude kohta Varssavile andis Poola peaesindaja, kes vastutab TEJ küsimuste üle peetavate läbirääkimiste eest. Varssavi otsis partnerit, kes saaks koos nendega tegeleda TEJ küsimustega. See tähendab, et USA ei anna mitte ainult laenu, vaid on ka kapitalis osaline. Piotr Naimski märkis, et USA suudab TEJ kasutamiselt raha teenida. Poola presidendi sõnul on Ameerika ettevõte juba valitud, kuid Naimski ei laskunud üksikasjadesse ega nimetanud selle nime. Varem on teatatud kahest kandidaadist, ettevõtetest GE Hitachi ja Wastinghouse. Samuti on teada, et Poola ametivõimude poolt saab osaliseks riiklik ettevõte-investor.

Piotr Naimski tegi ehituse kohta prognoose ja märkis, et Poola uus tuumaelektrijaam, mis plaanitakse käivitada 2033. aastal, suudab katta elektrienergiaga 20% riigist.

Nagu on varem teatatud, tekitatakse umbes 80% Poola energiatoodangust söega ja Varssavis teatati teataval etapil oma soovist jätkata 1983. aastal alanud Żarnowieci tuumaelektrijaama ehitust.