Skip to main content

 

Ameerika Ühendriikide suurimad pangad ei soovi eraldada laene nafta- ja gaasivaldkonna ettevõtetele, mis on pärast naftahindade langust COVID-19 pandeemia ajal raskes olukorras. Paljude ekspertide hinnangul võib selline olukord põhjustada USA põlevkivitööstuses teise pankrotilaine.

Boyden Gray (USA endise esindaja ELis) andmetel on Ameerika Ühendriikide pangad otsustanud poliitilistel kaalutlustel boikoteerida riigi nafta- ja gaasisektorit. Tavapärases turuolukorras suruvad pangad üksteisele peale konkurentsi, et saada võimalust pakkuda äriklientidele laene. Selle konkurentsi tõttu eraldatakse kapital investeeringuteks, mille investeeringutasuvus on kõrge, tagades tarbijatele võimalikult madalad hinnad.

Teatavalt peatas 5 USA suurimat panka nafta- ja gaasisektorile laenamise peaaegu üheaegselt. Need pangad lubasid isegi seda, et ei eralda laenuraha Arktika naftaväljade uurimisega ja söekaevandamisega seotud projektidele. Ainus suurpank, mis boikotti ei toetanud, on Bank Of America. B. Gray sõnul võivad ametivõimud selliseid projekte ignoreerides rikkuda monopolivastaseid seadusi. Isegi kui jätta kõrvale salajase kokkuleppe sõlmimisega kokkumängu variant, tuleb USA alalise esindaja Euroopa Liidus arvates neile küsimustele piisavat tähelepanu pöörata.

Praegu on 12 nafta- ja gaasivaldkonna ettevõtet USA-st hakanud viitama pankrotiseadusele seoses naftahindade langusega kogu maailmas. Meenutame, et 20. aprillil langes WTI toornafta hind New Yorgi börsil esimest korda ajaloos negatiivsele väärtusele.