Skip to main content

Austria laenuturul ei ole kinnisvaralaenud nii populaarsed kui näiteks Inglismaal või USA-s, ka on erinevate pankade pakkumised üsna suures muutumises. Seega tasub sealse kinnisvaralaenu võtmiseks end kurssi viia just parasjagu kasutusel olevate võimalustega. Sellisel moel end asjaga pidevalt kursis hoides võib tõesti ka väga soodsa pakkumise leida.

Kinnisvaralaenu pakkujad on Austrias üldiselt väga mõistvad ja sõbralikud. Kuni selleni välja, et nad võivad esimese aasta osas intresse alandada või lasta kliendil ühe aasta põhikapitali üldse mitte puutuda ja ainult intresse tasuda. Seda kõike loomulikult selleks, et noored pered saaksid end kõigepealt mõnusalt sisse seada ja uude koju vajalikud sisseseaded hankida – enne kui nad oma laenu täismahus tagastama hakkavad. Selline lahkus sobib suurepäraselt ka neile inimestele, kes ostavad peale ühe kinnisvaraobjekti puhtalt investeeringuna veel teisegi.

Omaosaluse protsent on see-eest Austria kinnisvaralaenudel väga kõrge – pea kunagi ei ole see alla 20% ning sagedasti isegi 30-40%. Seejuures küsitakse 30% suurust omaosalust Euroopa Liidu kodanikelt, 40% aga nendelt, kes tulevad mõnest teisest maailma nurgast. Erinevatel pankadel on kliendi maksevõime hindamiseks erinevad meetodid, kuid kolme- kuni viiekordsed palgasummad on kinnisvaralaenudeks täiesti tavalised numbrid.

Renoveerimise puhul on kinnisvaralaenu eripäraks Austrias see, et millegi ostmiseks tuleb enne laenuandva pangaga summas kokku leppida ja seejärel tasutakse kokkulepitud number  finantsasutusest otse tarnijale või teenusepakkujale.

Kinnisvaralaenu korral soovib pank ka oma kulude katteks 2-4% laenusummast. Nii tuleb näiteks 150 000 euro suuruse summa laenamisel maksta ca 3000 – 6000 euro suuruses teenustasusid.

Laenuperioodi pikkuseks on umbkaudu 15 – 30, kõige sagedamini 20 aastat. Hea uudis on ka see, et erinevalt paljude teiste riikide finantsasutustest on Austrias laenu varasemad ja/või suuremad tagasimaksed täiesti lubatud.

Alates 2013. aastast on Austria kinnisvaralaenud intressimäärad umbkaudu samaks jäänud ja kõiguvad 2,5-3% vahel. Kuna suures mastaabis on tegemist väga madalate intressidega, siis oodatakse finantsmaailma ekspertide poolt ka nende peatset tõusmist.