Skip to main content

Poolas on võimalik USA või EL kodanikuna endale kinnisvara ning selle jaoks vajalikku hüpoteeklaenu hankida, kuid erinevaid tingimusi ja reegleid on selleks siiski rohkem kui vaid õige kodakondsus.

Nii kehtib sissetulekute osas kolm erinevat varianti. Esiteks võib keegi sellise kodakondsusega Poolas palka saada – see kajastub pangas ning hüpoteeklaenu jaoks on pangal laenutaotleja sissetulekutest selge ülevaade olemas. Teine variant on olla küll Poola elanik, kuid saada palka mõnest teisest Euroopa Liidu riigis – sel juhul on hüpoteeklaenu jaoks vaja suuremat omaosalust, rohkem tõendeid tööandjalt jms. Kolmandaks võib keegi olla mõne sellise riigi kodakondsusega, mis ei puuduta ei EL-i ega ka USA-d – sellised kliendid ei ole Poolas just paljudes pankades oodatud, kuid mõned teatud finantsettevõtted nende jaoks siiski leiduvad. Kõige parem on siiski pöörduda spetsiaalsete ettevõtete ehk laenumaaklerite poole, kes otsivad kliendi jaoks sobiliku hüpoteeklaenu ise välja.

Üldine reegel on Poolas see, et kui minna välismaalasena panka ja küsida hüpoteeklaenu, siis saadakse esimeseks vastuseks alati „ei“. Selle põhjuseks on peamiselt ilmselt see, et ei-ütlejateks on väikesed madalapalgalised ametnikud, kes ei taha oma elu keeruliseks ajada või kes ei oskagi lahendada ühtegi oma rutiinsest igapäevatööst vähegi keerulisemat juhtumit. Sellest aga ei tohiks end heidutada lasta – Poolas tulevadki enne negatiivsed vastused ja alles mitmendal katsel hakatakse ka positiivseid lahendusi leidma.

Tavaliselt ootavad pangad kliendilt hüpoteeklaenu ettemaksuks 100 000 zlotti ehk 24 000 eurot. Kui hüpoteeklaenu taotleja on suure sissetulekuga, võib ettemaks sellest ka väiksem olla. Sissetulekute allikate kohta nõutakse põhjalikke dokumente. Hüpoteeklaenu maksimaalseks perioodiks saab olla maksimaalselt selle ajani, kui kliendil täitub 65-s eluaasta. Seega saab kolmekümne aastane inimene võtta hüpoteeklaenu maksimaalselt 35 aasta peale, neljakümne aastane inimene aga ainult 25 aasta peale.