Skip to main content

Brexit’i tagajärjel on suurima löögi alla sattunud esmakordsed hüpoteeklaenu taotlejad.

Esmakordse hüpoteeklaenuga ostetud maja maksumus saavutas oma tipu käesoleva aasta juunikuus, moodustades kesmiselt £ 161 912. Kuid sellisele summale vastavate väikese omakapitaliga (5%) hüpoteeklaenude arv on alates juunikuust langenud, olles sellega ka ainuke langustrendis olev hüpoteeklaenu tüüp. Alates 2014. aasta teisest kvartalist on 5%-lise omakapitaliga hüpoteeklaenud olnud stabiilses languses, moodustades nüüd vaid 2,5% kõikidest väljastatud hüpoteeklaenudest. 2014. aasta 2. kvartalis moodustas see 4,2%. Ekspertide sõnul on languse põhjuseks hüpoteeklaenu andjate suurem ettevaatlikus ja väiksem riskivalmidus. See omakorda peegeldab aga laenuandjate üha suurenevat muret sellest, et eluasemeturg hakkab referendumi kiiluvees tasapisi takerduma.

Hüpoteeklaenude andjad ei taha riskida

Kõrge väärtusega hüpoteeklaenud, st hüpoteeklaenud, mille puhul hüpoteeklaenu summa kujutab endast enamust kinnisvara eest makstud hinnast, on riskantsed, kuna need paljastavad laenuandja ja kinnistu omaniku võimalikku negatiivset omakapitali juhul, kui kinnisvara hinnad peaksid langema. Sellisel juhul muutub negatiivse omakapitaliga tasumata hüpoteeklaen suuremaks, kui seda on laenuga ostatud kinnisvara väärtus. Seetõttu kõrvaldasid Inglismaa hüpoteeklaenu andjad turult hiljuti ka viis väikese omakapitali määraga esmakordse hüpoteeklaenu tüüpi.

Suurema omakapitaliga hüpoteeklaenud tõusvas trendis

Suurema omakapitaliga hüpoteeklaenude arv on aga alates juunikuust jõudsalt tõusnud ning augustikuus tutvustades Inglismaa hüpoteeklaenude andjad kümmet uut 20%-lise omakapitaliga esmakordse hüpoteeklaenu tüüpi. Seega on nende jaoks, kellel on piisavalt raha suurema omakapitaliga hüpoteeklaenu võtmiseks, kinnisvara ostmine soodsam kui kunagi varem – intressimäärad on üle aegade madalaimad.