Skip to main content

Hüppeliselt on peale aprillikuus toimunud abielulahutust kasvanud Eesti presidendi Toomas Hendrik Ilves´e kohustused pankade ees. Abielu sõlmisid Ilves´ed 2004. aastal ning abielulahutus jõustus käesoleva aasta 30.aprillil. Vastavalt majanduslike huvide deklaratsioonile kuulub aga talle nüüd sajaprotsendiliselt ka OÜ Ermamaa, mis sisaldab peamiselt nüüd presidendi ametikoduks olevat ning ka väliskülaliste majutamiseks kasutatavat Ärma Talu, mis asub Viljandi maakonnas Abja vallas. Ärma Talu kuulub Ilves´te suguvõsale juba alates 1763. aastast ning selle pindala on 82 hektarit. Varasemalt oli Ärma Talu omanikuks nüüdseks juba eksabikaasa staatuses olev Evelin Ilves.

Majanduslike huvide deklaratsiooni esitas Ilves maikuu lõpus ning vastavalt selles kajastatud andmetele on presidendil kohustusena üleval Nordea Bank AB Eesti filiaalist saadud ja veel tasumata kinnisvaralaenu jääk 147 421 eurot ja 62 senti. Sama panga kasuks on Ilves´el kinnisvaralaenu tagamiseks seatud ka 306 786 euro ja 32 sendi suurune hüpoteek. Eelmisel aastal esitatud majanduslike huvide deklaratsioon näitas aga vaid 30 088 euro suurust kinnisvaralaenu jääki ning 146 229 euro ja 80 sendi suurust kinnisvaralaenu tagamiseks seatud hüpoteeki. Samuti on Ilves ka 42 281 Nordea A Pensionifondi osaku omanik.

Samuti oli eelmisel aastal esitatud deklaratsioonis andmed läbirääkimistest, mida Ilves peab kinnisvaralaenu jäägi summast endise HypoVereinsbank´i ja praeguse nimega UniCredit Bank AG-ga. Ilmselt olid läbirääkimised edukad, sest käesoleva aasta deklaratsioonis antud kinnisvaralaenu presidendil enam kohustusena üleval ei ole.

Majanduslike huvide deklaratsiooni kohaselt ei ole Eesti presidendi omanduses ühtegi transpordivahendit. Oma ametipalga suuruseks on Ilves märkinud sotsiaalmaksuga maksustatava tulu summas 62 400 eurot.