Skip to main content

Olukorras, kus Tallinna kinnisvaraturul müügil olevatest korteritest enamus asuvad vanemates majades ja uusarendustes vaid ca 25%, kerkib eluaseme ostjal kindlasti üles küsimus, kumba siis ikkagi eelistada?

Teeme protsessi lihtsamaks ja toome siinkohal ära mõned momendid, millele tasuks enne otsuse tegemist ja kinnisvaralaenu taotlemist tähelepanu pöörata.

Seisukord

Uue korteri puhul saad kinnisvaralaenu positiivse otsuse korral tavaliselt ainult nö. puhta karbi, mille eelisena saad juba hinna sees ehitusmaterjalid valida ja sisekujunduse teha täpselt oma äranägemise järgi. Võid sa seda teha loomulikult ka vanemas korteris, aga kindlasti pead sel juhul arvestama ka lisanduvate materjalide kulude ning töö- ja ajakuludega. Ka läheb ümberehitamine väga tülikaks juhul, kui ise samal ajal juba sees elada. Seega oleks mõistlikum eelistada vanemat korterit juhul, kui sisekujundus esmane prioriteet ei ole.

Riskid nii ühel kui teisel juhul

Kinnisvaralaenuga uue korteri ostmisel tasub kindlasti üle kontrollida ka arendaja taust, uurida välja ehitise garantiiperiood ning võimalike vigade parandaja. Samuti tulevase taristu väljaehitaja juhul, kui seda veel maja ümber rajatud pole.

Kinnisvaralaenuga vanema korteri ostmisel uuri välja endise omaniku võimalikud võlgnevused ja kindlusta, et ta need enne müüki ka tasuks. Samuti uuri välja võimalike sundüürnike või korterisse sissekirjutatute olemasolu.

Jooksvad kommunaalkulud

Kinnisvaralaenuga uue korteri ostmisel võid tavaliselt eeldada madalamaid kommunaalkulusid. Vanema korteri puhul on eeliseks see, et saad enne kinnisvaralaenuga vanema korteri ostmist varasemate kommunaalkulude arvetega tutvuda ja konkreetseid numbreid analüüsida. Võta arvesse ka võimalikke parkimiskulusid.

Hind

Kinnisvaralaenuga korteri ostmisel kipub suurimat rolli mängima siiski hind. Loogiliselt on uusarendused kallimad, aga paljuski mängib siin rolli ka asukoht. Hinda peaks vaatlema korteri kogukulu nurga alt – liita kinnisvaralaenu maksetele igakuised jooksvad kommunaalkulud. Nii võib selguda, et ostes kallima uue korteri osutub seal elamine igapäevaselt siiski odavamaks.

Emotsionaalne hinnang

Ka see on uue kodu soetamisel tihtipeale üsna oluline – kes tahab uut ja „puhta energiaga” kodu, sellele on kindlasti eelistatum variant täiesti uus korter. Aga osadele inimestele on tähtis vastupidi korteri eelnev „oma lugu” või teatud väärikus – tema leiab oma unelmatekodu kindlasti vanemates majades paiknevate korterite hulgast.