Skip to main content

Hiina reguleerivad organid käsivad pankadel sel aastal vähendada oma laenuportfelle, kaitsmaks ennast riskide eest, mis tekivad sisefinantsturgudel olevatest mullidest, teatasid reedel selle küsimusega sõbrajalal olevad allikad.

Pangad, muuhulgas välismaised ja riiklikud võlausaldajad said mõne viimase päeva jooksul keskpangast juhised, piirata sel aastal krediteerimise üldsummat, teatasid kolm anonüümseks jääda soovivat panka.

Nendest kaks teatasid, et Hiina pangandust ja kindlustust reguleeriv komisjon (CBIRC) uurib sama “tõsiselt” ärilaenude ebaühtlase kasutamisega seotud juhtumeid eralaendajate seas isiklikuks investeerimiseks, mis rikub Hiinas kehtestatud reegleid.  

“Möödunud aasta pandeemia ajal hoovas suur ärilaenude näol rahasumma  kinnisvaraturule ja fonditurgudele”, – ütles üks pankuritest.

“Pangad püüavad kõigest väest tagastada möödunud aastal väljastatud laenusid ja enam selliseid laenusid ei anna”.  

CBIRC ja Hiina Rahvapank, Hiina Keskpank kommentaaride päringutele koheselt ei vastanud.

Allikatelt saadud andmetel, suurendas Hiina 2020.aastal, mil puhkes COVID-19 seotud pandeemia,  oluliselt majanduse laenutoetust, kuid mõned inimesed kulutasid raha kinnisvara ja aktsiate ostule, turgudel olevate mullide lõkkelepuhumisele.  

Ärilaenusid tuleb kasutada selliste operatsioonikulude kui rent ja seadmestiku ostmine katmiseks. Pangajärelvalve keelab laenuvõtjatel kasutada selliseid laenusid aktsiate ja kinnisvara ostmiseks.  

Kooskõlas reedel avaldatud valitsuse aruandega, suurenes mikro- ja makroettevõtete krediteerimine suurte pankade poolt 50 % võrra möödunud aastal ning plaanis on suurendada seda 30 % võrra ka sel aastal. Samuti palus Hiina pankasid suurendada 2020.aastal laenude andmist ja alandada väikeärile protsendimäära.