Skip to main content

Hiina võimud kavatsevad eraldada Kirgiisia valitsusele majanduse  toetamiseks grandi 350 miljoni jüaani (enam kui 4  miljardit rubla) suuruses summas. See sai teatavaks kahe riigi välisministri kohtumisel Xi´an linnas, teatab kirgiisi Välisministeerium.   

Hiina välispoliitiline ametijuht Van I teatas oma kirgiisist kolleegile Ruslan Kazakbajevile, et Hiina Rahvavabariigi valitsus otsustas mitte arvestada täiendavat tasu Kirgiisial Hiina ees oleva riigivõla maksetega viivitamise eest.

Samuti märkis, et humanitaarabina saab vabariik veel 150 tuhat annust hiina koroonaviirusevastast vaktsiini.

Hiina Välisministeeriumi sõnul kavatseb Hiina valitsus lähiajal läbi vaadata Kirgiisiale toiduabi osutamisega seotud küsimust.

2013.aastal kuulutas Hiina välja strateegilise initsiatiivi “Üks rihm – üks tee”, mis kujutab endast mitte ainult logistikamarsruute Euroopasse, vaid ka Aasia riikide majandusühendust. Nimetatud projekti raames saatis Hiina Turkestani (ehk Kesk-Aasia) riikidesse miljardeid dollareid investeeringuid.  

Hiina ehitab regiooni riikides teid, torustikke, sadamaid, raudteeharusid, panustab vahendeid tööstusesse ja põllumajandusse. Hiinas rakendatud lähenemisest lähtudes, on hiina investeeringud regiooni riikidesse karmilt seotud hiina seadmestiku sisseostmise vajadusega, hiina töövõtjate kaasamisega ja olulisel määral hiina tööjõu kasutamisega. Suurimat huvi ilmutavad hiina investorid maavaramaardlate kaevandamise vastu. Eelkõige huvitavad neid kasulike maavarade poolest rikkad Kasahstan ja Turkmeenia.

Regiooni riigid, mida peetakse idariikides ja rahvusvahelistes organisatsioonides halbadeks laenajateks, võtavad Hiinalt meeleldi laenusid ning on nendest juba olulisel määral sõltuvad. Hiina laenustamiseta ei ole sotsiaalvaldkonna toetus enam mõeldav. Turkestani riikide võlg Hiina ees kasvab ning juba on muutunud ilmselgeks, et mõne aasta pärast on enam kui pool regiooni riikide võlgadest hiina omad.

Juba praegu kontrollivad hiinlased regiooni riikides kuni kolmandik kõikidest üldtoitlustuspunktidest, umbes kolmandiku põllumajandustootmise mahust ja kuni neljandiku ehitusest. Hiinasse saadetakse mitte ainult kasulikke maavarasid, vaid ka jõgede ja järvede vett. Turkestani riikide sõltuvusolukord on viinud selleni, et olulised territooriumid antakse Hiina kohtualluvusele ja kasulike maavarade maardlaid antakse rendile.