Hiina langetas esmaspäeval ootamatult üheaastase laenu baasintressi, kuid jättis viieaastase intressimäära muutmata. Selliste meetmetega püüavad riigiasutused stimuleerida langevat laenunõudlust, kuid peatada riigi vääringu nõrgenemist.
Hiina majanduse elavnemine on kinnisvaraturu halveneva languse, laenuvõtmise ja tarbijate kulutuste vähenemise tõttu märkimisväärselt aeglustunud, mis sunnib valitsust võtma täiendavaid stimuleerivaid meetmeid.
Katse vähendada survet jüaanile kinnitab, et Pekingil on piiratud võimalused rahapoliitika oluliseks leevendamiseks. Suurenenud vastasseis teiste riikide keskpankade ja Hiina Rahvavabariigi poliitika vahel, samuti Hiina võlakirjade tootluse jätkuv tõus võib viia jüaani müügini ja seejärel kapitali väljavooluni.
Esmaspäeval vähendati üheaastase laenu baasintressimäära (LPR) 10 baaspunkti võrra. See on nüüd 3,45 protsenti võrreldes varasema 3,55 protsendiga, samas kui viieaastane LPR jäi 4,20 protsendile. Eksperdid prognoosisid, et mõlemad intressimäärad langevad 15 punkti võrra.
“Hiina kardab survet jüaanile, mistõttu piiras intressimäära alandamise suurust,” märkis Sumitomo Mitsui DS Asset Managementi analüütik Masayuki Kichikawa.
Hiinas sõltuvad põhilaenud üheaastasest LPRist, samas kui viieaastane intressimäär mõjutab hüpoteeklaenude maksumust. Mõlemat LPRi määra vähendati juunis majanduse toetamiseks.
Jüaan langes esmaspäevase kauplemise alguses 7,3078 dollarini, kuigi eelmine sulgemiskurss oli 7,2855. Shanghai Composite’i võrdlusindeks ja CSI 300 siniste kiipide indeks langesid samuti. See aasta on olnud Hiina valuuta jaoks kõige raskem, tähistades 6-protsendilist langust.
Eelmisel nädalal alandas Hiina Rahvapank (PBOC) ootamatult keskpika perioodi intressimäära (MLF), mis on LPRi võrdlusalus ja mida turud peavad laenupoliitika muutuste eelkäijaks.
Keskpank on lubanud laenupoliitikat optimeerida, et võtta arvesse kinnisvarasektori raskusi ja kooskõlastada rahaline toetus kohalike omavalitsustega, aitamaks lahendada nende probleeme.