Skip to main content

 

Majade hinnad Ühendkuningriigis on langenud suure kiirusega juba üle kümne aasta. Selle peamine põhjus on hüpoteeklaenu intressimäärade märkimisväärne tõus. Nagu teatas Ühendkuningriigi suurim kinnisvaralaenude võrgustik, olid hinnad juunis keskmiselt 2,6% madalamad kui aasta varem.

See tähendab väärtuse vähenemist 7500 naelsterlingi võrra kinnisvara kohta aastas. Sellist aastase hinnalanguse taset ei ole Ühendkuningriigi kinnisvaraturul nähtud alates 2011. aastast, selgub Halifaxi reedesest aruandest.

Samade andmete kohaselt on elamispindade keskmine hind riigis praegu 285 932 naelsterlingit.

Londonis, mis on traditsiooniliselt üks maailma kalleimaid kinnisvaraturge, langesid majade hinnad aasta võrdluses samuti 2,6 protsenti, kuid Briti pealinnas tähendab see 15 000 naelsterlingi suurust hinnalangust – sellist pole aasta võrdluses nähtud alates 2009. aasta oktoobrist. Elamispindade keskmine hind Londonis on 533 057 naelsterlingit.

Halifaxi analüüsi kohaselt näitab see, et Ühendkuningriigi eluasemeturg on endiselt tundlik laenukulude kõikumise suhtes ning jätkuv mure inflatsiooni pärast on viinud finantseerimiskulude märkimisväärse tõusuni.


Laenuasutus tuletas meelde, et Inglismaa keskpanga rahapoliitika nõukogu tõstis eelmisel kuul toimunud intressimäärade otsustamise koosolekul baasintressimäära 50 baaspunkti võrra, mis tõi kaasa hüpoteeklaenude intressimäärade järsu tõusu viimase kuu jooksul.

Suurbritannia keskpank (Bank of England, BoE) on Euroopa suurima ELi välise majanduse keskpank. Praeguseks on BoE tõstnud oma põhiintressimäära kolmteist korda alates praeguse rahapoliitika karmistamistsükli algusest 2021. aasta detsembris, mil alustati rekordiliselt madalalt 0,10 protsendilt.

Koos juunis toimunud 50 baaspunkti suuruse tõusuga on 5,00% suurune baasintressimäär pooleteise aastakümne kõrgeim. Inglismaa keskpanga baasintressimäär oli sellisel tasemel viimati 2008. aasta aprillis, vahetult enne ülemaailmse finantskriisi süvenemist.

Intressitõusude seeria peamine põhjus on Suurbritannia inflatsioon, millist ei ole nähtud juba neli aastakümmet.