Hiina riiklik telekommunikatsiooniettevõte China Mobile teeb ettepaneku luua “digitaalsete tunnuste süsteem” kõigile metauniversumi ja virtuaalsete maailmade kasutajatele. Sellest teatab väljaanne Politico.
See ettepanek meenutab Hiina praegust sotsiaalse krediidi süsteemi, mis hindab kodanike käitumist. Arvestades Hiina ettevõtete aktiivset osalemist metauniversumi standardite väljatöötamises, hoiatavad eksperdid võimaliku andmete kontrolli ohu eest globaalsel tasandil.
China Mobile’i digitaalne ID sisaldab isikuandmeid, elukutset ja muud teavet kasutaja kohta. Samuti tehakse ettepanek salvestada seda teavet ja jagada õiguskaitseasutustega, et “tagada kord ja turvalisus virtuaalruumis”.
Ettepanekus toodi näide, kuidas seda tehnoloogiat kasutataks. Internetis on pahatahtlik kasutaja nimega Tom, kes levitab metauniversumis kuulujutte ja kaost, kuid tal on ID. See digitaalne identifitseerimissüsteem võimaldaks politseil sellised kasutajad kiiresti leida ja neid karistada.
Ettepanekut uurinud eksperdid ütlesid, et see võib rikkuda eraelu puutumatuse ja suhtlusvabaduse aluspõhimõtteid, mis on interneti tunnusjooned.
“Igale inimesele unikaalse digitaalse tunnuse andmine sarnaneb väga Hiina sotsiaalse krediidi süsteemiga,” ütles üks ekspert.
- aastal otsustas Hiina Rahvuskongress võtta kiireloomulised meetmed metauniversaalide reguleerimiseks. Eeskirjade koostamisel pöörasid ametivõimud erilist tähelepanu seaduste loomisele, et vältida digitaalset sõltuvust ja tugevdada sisu turvalisust, samuti metaveebides toimuva ebaseadusliku tegevuse mahasurumiseks.
Varem teatasime, et metauniversumi igapäevaste kasutajate arv on langenud alla 1000.