Teiste riikidega võrreldes kasvab Hiina mõju kogu maailmas laenustamispoliitika arvelt. Iga riik, kes on sattunud Hiina võlaauku, on tasuna sunnitud müüma oma loodusressursse. Mõnedel juhtudel tuleb maksta isegi iseseisvusega.
Oletustest selle kohta, milline siis on Hiina lõppeesmärk, rääkis ekspert Dick Bow Fox Business kanali programmi raames. Suurettevõtte «Odeon Capital Group» finantsstrateegia peaspetsialisti sõnutsi – on Hiina tänaseks laenustanud juba üle 140 riigi. Tänu taolise laenusüsteemi rakendamisele teiste riikide suhtes, saavutab Hiina mitte ainult tõsise mõjukuse, vaid omandab ka nende ressursid.
Eksperdi avalduste kohaselt sõlmiti 7-8 aastat tagasi Hiina ja Venemaa vahel tehing, mille peamiseks eesmärgiks oli dollari purustamine. Kusjuures jutt käib mitte lihtlabasest ideekogumist, vaid suurepäraselt planeeritud operatsioonist. Eksperdi sõnul on Hiina ja Venemaa täna kaheks kõige suuremaks kullakaevandajaks maailmas. Ja laenustavad kogu maailma. Tänaseks on Hiina laenustanud enam kui 140 riiki ning laenuprotsentidena saab tagasi üsna märkimisväärseid summasid.
Dick Bowe sõnul on imetilluke aafrika riik Djibouti muutunud USA õhujõudude baasi lokatsiooni kohaks üldhinnaga umbes 1 miljard dollarit. Hiina Rahvavabariik andis sellele imetillukesele, vähem kui 1 miljoni elanikkonnaga riigile enam kui 100 % sisemajanduse kogutoodangut. Sellega sai Hiina Djiboutis sõjabaasi, mis paikneb USA piiri läheduses. Kusjuures Ameerika võib oma isiklikule baasile saada Hiina poolt kontrollitava sadama kaudu.
Ecuador on Hiinale võlgu umbes 11 miljonit dollarit, Hiina saab selle eest 90 % Ecuadoris kaevandatud naftast. Strateegi arvates seisneb olukorra süvenemine selles, et kui Ecuador ei tee makseid õigeaegselt, on Hiinal võimalus riigilt loodusressursid lihtsalt ära võtta. Seega muutub Ecuador sisuliselt Hiina kolooniaks.