Kui sul on huvi soetada hüpoteeklaenu abil kinnisvara Soomes, siis siin on veidike olulist infot selleks.

Hüpoteeklaenu intressimäärad Soomes

Kui soovid taotleda hüpoteeklaenu, siis mängib intressimäära suurus üsna tähtsat rolli. Seega tasub natuke lahtiste silmadega ringi vaadata, et endale sobivaim välja valida.

Praegusel ajal on hüpoteeklaenude intressimäärad endiselt langustrendis, nagu nad on seda olnud ka mitme viimase aasta jooksul. Nii moodustas näiteks 2011. aasta septembris hüpoteeklaenu intressimäär 2.54%, 2016. aasta septembris aga 1.12%. Loomulikult on praegune Soomes hüpoteeklaenu võtjatele (ja juba hüpoteeklaenuga kinnisvara soetanutele) väga hea aeg.

Aga kui sa oled välismaalane?

Nagu ka igal pool mujal maailmas tahab ka Soome pank näha seda, et laenutaotleja on finantsiliselt stabiilne ning ta suudab võetud hüpoteeklaenu tagasi maksta. Viimaste aastatega on Soome pangad läinud laenutaotlejate suhtes nõudlikumaks. Nii võib juhtuda, et näiteks Soome kolinud välismaalastel on keerulisem hüpoteeklaenu saada, kui kohalikel, kindlasti ei ole see aga võimatu ning kindlasti ei lükka pank tagasi hüpoteegilaenu taotlust inimeselt, kellel on ette näidata stabiilne töökoht jätkusuutlikus ettevõttes ning taotleja näib ka muudmoodi usaldusväärne.

Kui sa Soome keelt ei valda või ei valda sa seda täielikult, siis lase kindlasti iga hüpoteeklaenuga seotud dokument tõlkida oma emakeelde ja seda isegi siis, kui pank seda ei nõua. Samuti tuleb kasuks, kui oled enne laenu taotlemist oma kodutöö ära teinud – kuna pangaametnik tahab sinu krediidivõimes veenduda, siis sinu asi on seda talle ka tõestada. Seega võta juba esimesele kohtumisele kaasa kõikvõimalikud enda finantside kohta käivad paberid. Loomulikult tuleb kasuks ka see, kui su eelnev laenukäitumine on veatu. Ole valmis selleks, et sinu varasemat krediidiajalugu kontrollitakse.

Soome pangad rahastavad kinnisvaraobjekti turuväärtusest ca 70-75% suuruse summa, ülejäänu peab endal omaosalusena olemas olema. Kui vaja on suuremat summat, siis on võimalik kasutada ka riigi garantiid või suurendada laenatavat summat lisatagatistega.