Skip to main content

Ameerika hüpoteegi võlausaldajad väljastasid 2021.aastal laenusid üldmahus $1,61 triljonit, mis on rekordnäitajaks Mortgage Bankers Association andmetel.

Võrdluseks, 2020.aastal moodustas hüpoteeklaenude maht $1,48 triljonit, eelmine rekord aga – $1,51 triljonit – püstitati 2005.aastal.

 

Hüpoteeklaenude buum on esile kutsutud eluasemeturu aktiivsuse ja sellega seotud möödunud aastase hinnakasvuga. Hinnatõusu soodustasid tegurid, mis sundisid ameeriklasi võtma pandeemia alguses laenusid – ja nimelt madalad protsendimäärad ja soov kolida avaramasse eluruumi. Lisaks suurendasid paljud USA elanikud pandeemia perioodil oma säästusid, mis kujunes laenu võtmise lisastiimuliks, kirjutab The Wall Street Journal.

Kinnisvara hinnakasvu tempod aeglustusid viimastel kuudel, kuid jäävad endiselt rekodilise taseme lähedusse. 12-kuulise perioodi jooksul, mis lõppes 2021.a. oktoobris, suurenesid need 19,1% võrra. Juba valmisehitatud majade müügid saavutasid USA-s möödunud aastal 2006.a. maksimumi, nagu oli ka oodata.

“Eluaseme ost – on tõepoolest töö, finantsolukorra ja pereseisuse kindlusolukorra näitajaks”, – räägib Mortgage Bankers Association peaökonomist Micke Fratantoni.

Hüpoteeklaenustamise mahu kasvu hüvitas osaliselt refinantseerimismahu alanemine, mis alanes umbes umbes $2,3 triljonini 2021.aastal võrreldes $2,6 triljoniga aasta varem.

USA-s muutus hüpoteek kättesaadavaks ja pangad soodustasid seda ujuva määraga toodete tootmiseks. Esimesed aastad maksis laenuvõtja ainult laenuprotsente ja vaid peale seda hakkas maksma võlga. Kõik see tingis riigis 2000.a. esimesel poolel hüpoteekbuumi, seejärel maksete kriisi, mis sai 2008.aasta globaalse finantskriisi ettekuulutajaks.

Venemaal on jälgitav sarnane trend. Hüpoteekmäärade üldise alanemise ja soodusprogrammi käivitamise foonil on venelased hakanud aktiivselt eluasemelaenusid võtma.