Skip to main content

 

Pierwsze Mieszkanie programmi raames ostetavad eluasemed võivad pärineda nii esmas- kui ka järelturult.

Poola senat toetas valitsuse seaduseelnõu, millega kehtestatakse hüpoteeklaenude andmise programm intressimääraga 2% aastas.

Mõned pangad Poolas annavad juba praegu valitsuse Pierwsze Mieszkanie programmi raames alates 1. juulist 2023 eluasemelaene neile, kes soovivad osta oma esimese kodu ilma pangalaenu üle maksmata.

Sellal kui mõned pangad ootavad veel allkirjastatud seaduseelnõu avaldamist, milles kirjeldatakse laenamise lõplikke tingimusi, annavad teised elanikele laene juba praegu. Tänaseks on seda teinud 6 asutust: PKO BP Bank, Pekao SA Bank, Santander Bank, Alior Bank, Bank Ochrony Środowiska ja Bank Polskiej Spółdzielczości.

Samal ajal on sellised asutused nagu mBank, ING Bank Śląski, BNP Paribas Bank ja Millennium Bank alles “huvi väljendanud” ning nende lõplik otsus selle kohta, kas lisada eluasemelaenud oma pakkumisse uue valitsuse programmi raames või mitte, sõltub Rahvamajanduse Pangaga (Bank Gospodarstwa Krajowego) sõlmitava lepingu tingimuste üksikasjadest.

 

Valitsuse programmi Pierwsze Mieszkanie omadused:

– Mõeldud ainult 45-aastastele ja vanematele inimestele, kellel ei ole kunagi Poolas olnud oma isiklikku eluaset.

– Riik maksab 10 aasta jooksul pankadele hüpoteeklaenu eest lisatasu, nii et laenusaaja intressimäär on ainult 2% (riik tasub laenu fikseeritud pangamäära ja kaheprotsendilise intressimäära vahe).

– Hüpoteeklaenu maksimaalne summa on 500 000 zlotti ja perede puhul 600 000 zlotti.

– Programmis osaleda soovija maksimaalne sissemakse on 200 000 zlotti.

– Pierwsze Mieszkanie programmi raames ostetav eluase võib olla kas esmaselt või järelturult.