Skip to main content

Don´t cry for me, Argentina! Noh, ega ta väga nutagi, sest Argentiinas olid vaid väheke aega tagasi kinnisvaralaenud suure kriisi tõttu peaaegu kõigile üleüldse kättesaamatud ja kinnisvara eest oli kombeks maksta sularahas. Õnneks hakkab olukord teispool maakera tasahaaval maha rahunema ning pankade uksed on ka kinnisvaralaenu taotlejaile aina rohkem ja rohkem valla.

Samas on tüüpilise kesk-klassi Argentiina elaniku jaoks kinnisvaralaen siiski veel üsna keeruline ettevõtmine – finantsasutused ootavad küll kliente, kuid on seejuures ikkagi ülimalt ettevaatlikud. Kinnisvaralaenu taotleja minimaalseks netopalgaks eeldatakse olevat ca 1500 peesot kuus (ca 150 eurot), mis Argentiinas on lihtinimese jaoks üsna suur summa. Järgmiseks rangeks reegliks kinnisvaralaenu taotlemisel on vanuse nõue – laenu tähtaja lõppemisel ehk viimase sissemakse tegemise ajal peab taotleja noorem kui 75 aastat. Välismaalastest kodanikud peavad enne kinnisvaralaenu peale mõtlemist vähemalt ühe aasta Argentiinas ametlikult töötama. Loomulikult saab välismaalane ehk kergema vaevaga taotleda kinnisvaralaenu üleüldse oma kodumaal, aga sel juhul ei ole jälle kindel, kas selle eest ka Argentiinas kinnisvara osta saab.

Kinnisvaralaenu Argentiinas võimalik taotleda mitmeks erinevaks otstarbeks. Selle eest võib soetada endale täiesti uue kinnisvara või kasutatud maja või korteri. Sellega võib oma olemasolevat kinnisvara renoveerida või võtta ette selle laiendustööd. Samuti on Argentiinas võimalik kinnisvaralaenu rahast endale ise täiesti uus maja ehitada (mäletatavasti ei anta sellist võimalust näiteks Nigeerias, kus laen peab olema võetud ilmtingimata juba valmisoleva kinnisvara soetamiseks).

Uue kinnisvara hankimisel võib pangalt saadav kinnisvaralaenu summa katta kuni 80 % tagatiseks oleva kinnisvara väärtusest juhul, kui laenusumma ei ületa 250 000 peesot ehk umbes 25 000 euro piiri. Vana kinnisvara puhul jääb laenusummaks 75 % ning summa ei tohi samuti ületada 250 000 peeso piiri. Renoveerimise ja laiendamise korral antakse taotlejale ka 100 % vajalikust summast, piirmääraks siinkohal 50 000 peesot ehk ehk umbes 5000 eurot.

Pankade poolt pakutud hüpoteeklaenud on väga erinevate tingimuste, intresside ja nõuetega. Sellegipoolest on paigas ajaline faktor, mille järgi kinnisvaralaenu perioodi pikkuseks on üldiselt kas 5, 8, 10, 12, 15 või 20 aastat. Intressimäärad kõiguvad üle Argentiina väga suurelt, moodustades keskmiselt vahemiku 7,5 ja 11%, üle kümneaastaste tähtaegadega kinnisvaralaenu korral 9 – 12%.