Skip to main content

Kinnisvaralaenu sihtotstarve on teatavasti eluaseme soetamine. Mida tuleks intresside mahaarvestamise seisukohalt teha aga siis, kui kinnivaralaenu täies ulatuses ei ole kasutatud eluaseme soetamiseks?

Sel juhul tuleb otsida tuludeklaratsiooni vormil A otsida üles kinnisvaralaenu intresside tabel 9.2. ning märkida seal ära see protsentuaalne väärtus, millises osas kinnisvaralaenu eluaseme soetamiseks kasutati ning sellele vastvalt ka makstud intresside summa. Samuti tuleb kinnisvaralaenu sihtotstarbeks e. eluaseme soetamiseks kasutamise protsent eraldi märkida ka siis, kui varasemalt võetud kinnisvaralaenule on taotletud ja saadud veel laenu, mida omakorda ei kasutatud eluaseme rekonstrueerimiseks projekti- või ehitusloa alusel või ka mitte selle ehitamiseks.

Eeltäidetud andmed tuludeklaratsioonis

Kinnisvaralaenu saajad saavad oma internetipanka kasutades kiirelt ja lihtsalt – vaid vastavasse kasti linnukest märkides – edastada juba panga poolt väljaarvestatud andmed tasutud laenuintressidest otse Maksu- ja Tolliametile, kus need märgitakse tema tuludeklaratsioonile. Kuna aga nendes andmetes ei kajastu info selle kohta, kellele täpselt kinnivaralaenuga eluase soetatud sai, siis lähevad internetipangast edastatavad andmed tasutud intresside kohta kõigi kinnisvaralaenu võtnud isikute deklaratsioonidele. Mäletatavasti aga ei ole kinnisvaralaenu saajal õigust maksusoodustust kasutada juhul, kui ta saadud laenu abil ei soetanud eluaset endale elukohaks, vaid andis selle üürile või kasutab ettevõtluses. Sellisel juhul peab ta elektroonilisest tuludeklaratsioonist sellised eeltäidetud andmed ise kustutama või kui tal on eeltäidetud paberdeklaratsioon, siis sellel vastavad parandused tegema.