Skip to main content

Endale uue kodu soetamisel kinnisvaralaenu taotledes või vana kinnisvaralaenu puhul refinantseerimist soovides unustavad paljud inimesed ära ühe ülimalt lihtsa põhimõtte. Ning nende õnnetuseks on just see põhimõte abiks neile vähestele, kes seda järgida suudavad. Ja loomulikult oleks sellest abi ka neile, kes oma võimaluse hetkel kasutamata jätavad.

Ameerikas tegutsev Consumer Financial Protection Bureau (midagi meie Tarbijakaitseameti sarnast) on avaldanud oma hiljutises raportis sellise lausa jahmatava numbri, et selle vea teevad lausa 77 % kinnisvaralaenu taotlejatest. Millisest müstilisest põhimõttest on aga jutt?

Vaata ja võrdle!

Tegemist pole millegi muu kui võrdlemisega! CFPB hinnangul võtab seega vaid 23 % kinnisvaralaenu hankijatest pakkumisi enamalt kui ühelt finantsasutuselt. See tähendab neile aga koheselt mitmeid tuhandeid dollareid puhast võitu. Jättes võrdluse tegemata kaotavad kinnisvaralaenu hankivad kliendid loomulikult just sama palju raha nagu teisiti talitajad võidavad, sest nad ei saa oma laenu ei parimate võimalike intresside, tähtaegade ja muude tingimuste osas.

Numbrid näitavad tõde

Näiteks on CFPB välja toonud, et vaid kolme erineva finantsasutuse vahel korraliku võrdluse tegemine võib kliendile säästa 3500 dollarit ning seda juba esimese viie aasta peale – selliselt saab klient nautida 60 dollarit väiksemaid kuumakseid. Nüüd on Ameerikas loodud vastav kinnisvaralaenude kalkulaator, mille abil saab kiiresti võistlevaid finantsasutusi leida. Kitsendades nende valiku vaid nendele, kelle intressid ja tähtajad on soodsaimad, saab klient siiski laenutaotluse teha mitmesse erinevasse asutusse ning sel moel lõplikult parima pakkuja kliendiks astuda. Kui CFPB teavitustöö vilja kannab, muutuvad targalt ning rumalamalt talitavate inimeste protsentid loodetavasti juba varsti praegusest vastupidisteks.