Skip to main content

Kinnisvara hankimisega käib tavaliselt kaasas üks korralik paberipakk. Kindlustused, hüpoteeklaenud, ostu-müügilepingud – kõik need dokumendid on suur hulk erinevaid pabereid. Kes on aga need inimesed, kes selle kõigega seotud on? Kes otsustavad ja mõjutavad, kes koostavad ja kirjutavad, kes koguvad ja arhiveerivad? Koduleht nimega www.nerdwallet.com kirjutab, et Ameerikas on ühe kinnisvara ostuga seotud kümned ja kümned inimesed.

Kinnisvaramaaklerid müügiks

Suurema osa majade puhul kasutavad omanikud müümiseks kinnisvaramaaklereid. Maakler on tavaliselt see, kes lepib huvilisega kokku sobiva aja ning korraldab talle põhjaliku tutvustuse. Ostjal tasub siiski meeles pidada, et müüja poolt palgatud maakler on alati müüja huvide eest väljas. Et tunda ka enda kõrval toetavat õlga, võtavad paljud kinnisvara otsijad endalegi kinnisvaramaakleri appi. Maakler oskab läbirääkimistel suurepärast nõu anda ja aitab nii hüpoteeklaenu hankimise kui kindlustuse vormistamisega.

Laenumaaklerid laenuks

Hüpoteklaenu jaoks on olemas veel ka eraldi maaklerid ning loomulikult ka laenuandjad ise – inimesed, kelle igapäevatöö ongi lõputute hüpteeklaenu taotluste läbivaatamine, analüüsimine ja neile vastamine. Hüpoteeklaenude maaklerid teevad tavaliselt mitme laenuandjaga koostööd ega ole otseselt neist ühegi palgalehel. See teeb laenutaotleja jaoks asjad lihtsamaks. Kuigi enamus inimesi alustab hüpoteeklaenu taotlemist oma isiklikust kodupangast, on tark variant ka teiste finantsasutuste pakkumisi võtta. Selles osas on hüpoteeklaenu maakler mees (või naine) omal kohal.

Asjapulgad ametnikud

Kui hüpoteeklaenu taotlus on juba vastu võetud, algab alles tõsine paberitöö. Laenuandja ametnikud koguvad kokku igaühe isiklikud ning finantsalased-andmed, mille nad taotlusprotsessi ajal on saanud ning vormistavad nende põhjal vajalikud paberid. Samal ajal koostatakse ka elukindlustuse ning majakindlustuse dokumendid, seda siis omakorda kindlustuses töötavate inimeste poolt.

Ameerikas kuuluvad kinnisvara soetamise juurde veel kindlustusagendid, juristid, kinnisvaraeksperdid ja –inspektorid ja mitmed muud inimesed kuni kolimismeeskonnani välja. Õnneks teame, et oma kodu on kogu seda vaeva ka väärt!