Skip to main content

Majanduskasvu aeglustumist täheldatakse kogu maailmas ning Läti ei ole siin erand. Ent Läti Panga presidendi Mārtiņš Kazāksi sõnul ei ole majanduskasvu aeglustumist siiski oodata. 2008.-2009. aastatel majanduses toimunu ei tohiks enam korduda.

Läti Panga juhi sõnul ei suuda riik tõenäoliselt viimastel aastatel täheldatud 5-protsendilist majanduskavu korrata. Ekspertide prognooside kohaselt on aktiivne kasv lõppenud, ent majanduse kasv siiski jätkub, ehkki mitte sama kiirusega. Samuti on Kazāksi sõnul riigi majandus täna tasakaalus, puuduvad “krediidimullid” ja muud kriisiaastetel esinenud tegurid. Läti Panga president rõhutas, et maailmamajanduse kasvu korral kasvab ka riigi majandus. Ent maailma majanduse aeglustumine mõjutab tõenäoliselt ka lätlasi. Riigisiseste peamiste riskidena tõi Kazāks välja sanktsioone ja rahapesu, millega on tema sõnul võimalik võidelda ja järk-järgult likvideerida. Samuti märkis Kazāks, et keskpanga põhiülesanne on osaleda aktiivselt kõikides aruteludes ja hinnata õigesti erinevaid poliitikute poolt otsuste tegemisel kasutatavaid vahendeid.

Läti Panga uus president kohtus ka riigi peaministri Krišjanis Karinšiga, et arutada Läti ja kogu maailma majanduse küsimusi ning edasise koostöö võimalusi. Kazāksi ja Karinši arvamused ühtisid ka laenamise elavdamise ja investeeringute edendamise osas. Peaministri sõnul jõudis Läti finantssektori “kapitaalremont” lõpule uue keskpanga presidendi tööle asumisega. “Kapitaalremondi” all mõistetakse riigi finantssektorit mõjutavat reformi ühte osa. Peaministri poolt allkirjastatud korraldused peaksid aitama tugevdada pangandusjärelvalvet, kõrvaldades finantssektorist finantskuritegudega mittevõitlevaid pankasid.