Skip to main content

Donald Trump pöördus oma Twitteri konto vahendusel Maailmapanga poole palvega lõpetada Hiinale laenude andmine. USA presidendi sõnul on Hiinale laenamine võimatu ning Hiinal on ka endal palju omavahendeid. Trumpi sõnul saab Hiina raha puudumisel seda iseseisvalt juurde teha. Selle valguses kutsus Trump Maailmapanka üles loobuma Hiinale laenu andmisest.

Tuletame meelde, et Hiina ja Ameerika Ühendriikide vaheline kaubandussõda on kestnud enam kui aasta. Selle aja jooksul on riigid teineteisele määranud ja suurendanud tollimakse. Meenutagem, et Hiina ja USA vaheline olukord halvenes pärast seda, kui Ameerika Ühendriikide ametivõimud otsustasid Hiina kauba impordile kehtestada 25%-se tollimaksu. Maailma liidrite kehvad suhted mõjutavad negatiivselt üldist majanduskasvu. Selle taustal pidas USA president vajalikuks vihjata Maailmapangale, et viimane keelduks aktiivsest laenamisest Hiinale. Viimastel kuudel on kogu  maailmaturu tähelepanu koondunud Washingtoni ja Pekingi vahelistele läbirääkimistele, mille tulemusel võidakse allkirjastada kaubandusleping. Paljude investorite sõnul peaksid riigid kokkuleppe korral viivitama regulaarsete imporditollimaksude kehtestamisega. Ent kõik lootused hajusid pärast USA presidendi poolset Honkongi inimõigusi ja demokraatiat kaitsva seaduse allkirjastamist. Hiina võimud otsustasid omakorda rakendada vastumeetmeid.

Juhime tähelepanu, et eelmise aasta aprillis sai Maailmapanga juhiks USA rahandusministri asetäitja  David Melpas. Varasemalt on Melpas korduvalt kritiseerinud panga tegevust, sealhulgas Hiinale suuremahuliste laenude andmist. Tuletame meelde, et rahvusvaheline finantsorganisatsioon kiitis varasemalt heaks otsuse anda  Hiinale laenu madalate intressimääradega viieks aastaks (kuni 20215. aasta juulini). Laenude summa kokku on 1-1.5 miljardit USA dollarit.