Vähemalt Ameerika koduomanikud täidavad oma kinnisvaralaenu refinantseerimise kohta käivaid uue aasta lubadusi juba üsna kiirelt.

Kinnisvaralaenude refinantseerimise buum aasta algusega alanud

Kinnisvaraturu infot jälgib seal maal Mortgage Bankers Association ning vastavelt nende raportitele on alates käesoleva aasta algusest kinnisvaralaenude refinantseerimise taotlused kasvanud tohutu kiirusega. Maksimaalselt on kasv ulatunud isegi 50%-ni ühe nädala jooksul, mis on kõrgeim alates 2008. aasta novembrikuust.

Seda näitajat jälgitakse väga tähelepanelikult, kuna kinnisvaralaenude taotlused on mitte ainult kinnisvaraturu, vaid ka üleüldise Ameerika Ühendriikide majanduse võtmeindikaatoriks, ütles Mesirow Financial´i peaökonomist Diane Swonk.

“Sel aastal ootame me kinnisvaraturu taasõitsengut,” ütles Swonk. “Võrreldes kodu ostmisega ei ole ühtegi teist muutust üldises majanduses, millel oleks nii suur mõju rahakulutamise tasemele üleüldse.”

Madalad intressimäärad loovad soodsa pinnase

Kinnisvaralaenu intressimäärad on alates 2013. aasta maikuust arvestades madalaimal tasemel. Vastavalt Freddie Mac´i andmetele oli Ameerikas 30-aastase kinnisvaralaenu fikseeritud intressimäär 2014. aasta detsembris keskmiselt 3.86%, milleni see oli langenud 2014. aasta novembris kehtinud 4%-liselt intressimääralt. Täpselt aasta tagasi, 2013. aasta novembris, moodustas selline 30-aastase kinnisvaralaenu fikseeritud intressimäär aga 4.46%.

Loomulikult ruttasid paljud kinnisvaralaenu saajad selliste madalate intressimäärade juures oma kinnisvaralaenusid refinantseerima. Mortgage Bankers Association teatel moodustasid refinantseerimise taotlused koguni kaks kolmandikku ühe nädala kogutaotluste hulgast. „Intressimäärad langevad tänu madalale inflatsioonile, tugevale Ameerika Ühendriikide dollarile ja pühadejärgsele kinnisvaranõudluse paigalseisule,“ ütles Swonk.

Madalad intressimäärad toovad kaasa ka töökohtade kasvu

Madalad kinnisvaralaenude intressimäärad tekitavad omakorda ka rohkem töökohti, nii suurenes  võrreldes aastataguse ajaga töötajate arv ehitussektoris detsembris 7% võrra. Vastavalt St. Louis´e Riikliku Reservpanga andmetele oli ehitustööstus eelmise aasta septembris oma 677 500 töökohaga kõigi aegade tipptasemel, moodustades ühtlasi suurima arvu kõigi majandussurutise-järgsete aastate jooksul. Siiski on see jäänud kaugelt madalamale tasemele, kui see oli 2006. aasta kõrgajal.

Milleeniumi-täiskasvanud saavad oma kodu

Vaadates tulevikku näeb Swonk 2015. aastat kui sellist, mil koduostjad saavad ka paljudest  sellistest milleeniumivahetusel täisikka jõudnud inimestest, kes seni on kauaks ebasoodsatesse tööoludesse kinni jäänud. “Oleme just selles ajas, kui lõpuks näeme ka paljusid milleeniumivahetusel täisikka jõudnud inimesi lõpuks oma vanematekodust lahkumas,“ ütles Swonk. “Nad siis kas ostavad endale oma päris esimese kodu – ja enamus seda ilmselt kinnisvaralaenu abil – või siis rendivad selle, aga igal juhul tuleb neil lõpuks võimalus tiibu sirutada ja senisest pesast välja lennata.”