Kui sul on plaanis kinnisvaralaenu võtta, siis peaksid ka silmas pidama seda, et mida suuremas osas oled sa kinnisvara ostu võimeline ise finantseerima, seda vähemas osas on sul vaja kinnisvaralaenu. Sellest tulenevalt pead sa ka tulevikus vähem intressi maksma.
Nõutava omafinantseeringu osa sõltub kinnisvarast endast
Kinnisvaralaenu nõutav omafinantseeringu osa suurus võib olenevalt laenuandjast erineda – alates 10-15%-ni ostetava kinnisvara väärtusest kuni 20-30%-ni välja. Mida suurema omafinantseeringu osa sa kinnisvaralaenu võtmisel suudad välja pakkuda, seda nö. kindlam klient sa laenuandja silmis oled. Ning seda tõenäolisem on ka soodsatel tingimustel kinnisvaralaenu saamine.
Omafinantseeringu suurus kinnisvaralaenul sõltub omakorda kinnisvara seisukorrast, vanusest ja ka näiteks selle asukohast. Nii võib paar aastat tagasi ehitatud eluaseme ostmise korral nõutud omafinantseeringu osa kinnisvaralaenul olla tunduvalt väiksem, kui juba vana maja puhul.
Kogu laenusumma laenuandjalt?
Tavaliselt on võimalik taotleda ja saada kinnisvaralaenu ka 0%-se omafinantseeringuga – ehk siis kogu kinnisvara ostmiseks vajaliku summa katab täies mahus laenuandja. Kui sellisel juhul kehtib tavaliselt ka reegel, et lisaks kinnisvaralaenu põhitagatisele tuleb laenu tagada ka lisatagatisega. Lisatagatiseks võib olla ka kellegi teise omandis olev kinnisvara, aga loomulikult peab sul selleks olemas olema ka selle inimese nõusolek.
Igal juhul tuleb aga sellisel juhul silmas pidada seda, et 0%-se omafinantseeringuga eluaset ostes läheb kinnisvaralaen sulle lõppkokkuvõtteks kallimaks maksma. Sest sellisel juhul pead maksma suuremas summas kinnisvaralaenu pealt ka rohkem intresse. Seega vaata üle kõik oma võimalused ja tee tark otsus.