Skip to main content

Roheline krediit Hiinas näitas kiiret kasvu 2022. aastal

Hiina rohelise rahastamise sektor jätkas eelmisel aastal kiiret kasvu. Eelkõige kasvas välja maksmata roheliste laenude maht renminbides ja välisvaluutas aastaga 38,5 protsenti, st 22,03 triljoni jüaani ehk 3,27 triljoni dollarini.

See selgub Hiina Rahvapanga ehk keskpanga avaldatud aruandest. Aruande kohaselt oli kasvumäär 5,5 protsendipunkti suurem kui eelmisel aastal ja 28,1 protsendipunkti suurem kui kõigi laenuliikide keskmine.

Rohelised laenud on rahastamisviis, mille raames toetatakse rahaliste vahenditega valdkondi, mis aitavad kaasa keskkonnatingimuste kaitsmisele ja parandamisele. Hiina liigub kiiresti oma rohelise rahastamise süsteemi ja turgude arendamise suunas ning see on oluline osa ta riiklikest eesmärkidest saavutada süsinikdioksiidi heitkoguste tipp ja süsinikuneutraalsus.

Aruande kohaselt ulatusid otsest või kaudset süsinikdioksiidi heitkoguste vähendamist võimaldavatele projektidele eraldatud rohelised krediidid vastavalt 8,62 triljoni jeeni ja 6,08 triljoni jeenini.

Kokku moodustasid need 66,7 protsenti kogu keskkonnahoidlikust laenamisest. Infrastruktuuri uuendamiseks, puhta energia tootmiseks ja energiasäästuks antud rohelised laenud kasvasid aastaga vastavalt 32,8 protsenti, 34,9 protsenti ja 59,1 protsenti.

Aruandest selgus ka kinnisvaralaenude ja tarbimislaenude aeglasem kasv. Täpsemalt kasvasid 2022. aasta lõpuks tasumata kinnisvaralaenud aastaga 1,5 protsenti ehk 53,16 triljonile RM, samas kui tasumata tarbimislaenud, välja arvatud individuaalsed kodulaenud, kasvasid 4,1 protsenti ehk 17,25 triljonile RM.