Skip to main content

Rootsi keskpank tõstis 2019. aasta lõpus laenude baasintressimäärasid -0,25%-lt 0%-ni. REPO määrad jäävad ekspertide arvates lähitulevikus samaks. Eeldatakse, et lähiaastatel jäävad intressimäärad püsima 0% tasemele. Samuti ütlesid eksperdid välja oma prognoose inflatsiooni taseme kohta, mis jääb eesmärgiks püstitatud 2% piiresse. Intressimäärasid tõsteti vaatama asjaolule, et viimastel aastatel ei ole riigi majanduskasv olnud sama kõrgel tasemel ning kasvanud on ka töötus. Laenuintresside negatiivset taset hoiti 4,5 aasta vältel. Uut nullmäära kohaldatakse alates selle aasta 8. jaanuarist.

Nagu on korduvalt märkinud ka eksperdid, oli miinusintressi kehtestamine eksperimentaalne. Teadaolevalt ei olnud sellel katsel Rootsi majandusele märkimisväärset kasu, millele olid lootnud kohalikud pangad. Tänaseks on Rootsi otsustanud eksperimendist, mis majandusteadlaste sõnul ei andnud käegakatsutavat tulemust, loobuda.
Ekspertide hinnangul võib laenude negatiivse intressimäära tulemuseks olla finantssüsteemi ja kõikide selle funktsioonide hävitamine. Antud idee põhineb keskpankade ja majandusteadlaste juba algselt vale diagnoosi mitmetel vigadel. Nende arvates ei kasuta majandussubjektid krediiti piisavas mahus ega investeeri ärisse, kuna nende eesmärgiks on säästmine ning seetõttu tuleks säästmise eest rakendada teatavaid trahve. Laenude negatiivsete intressimäärade ajalugu viitab sellele, et antud otsus pigem ergutab laenude võtmist selle vähendamise asemel. Samuti ei tugevda negatiivsed määrad perede krediidivõimelisust, kuna varade raha ülepakkumise tõttu kasvavad ka varade hinnad ja madalamad võla hinnad ei kompenseeri kuidagi suuri riske.