Skip to main content

Šveitsi võimud otsustasid juurutada abiprogrammi väikeettevõtetele, mis on kannatanud COVID-19 tõttu. Tegemist on intressivabade krediitidega summas 40 mld franki. Otsustati avada kahte moodi krediteerimine.

Esimese krediidiprogrammi tingimuste kohaselt saavad ettevõtjad kasutada intressivabu krediite summas kuni 500 000 franki. Vajaliku laenusumma saamiseks tuleb lihtsalt täita taotlus (täitmiseks kulub max 5 minutit). Financial Timesi andmetel toimub raha ülekandmine samuti väga kiiresti – kuni 30 minutit.

Teise krediidiprogrammi tingimuste kohaselt saavad ettevõtjad kasutada krediite 0,5% intressiga summas kuni 20 000 000 franki. Esimesel juhul kohaldatakse krediitide katteks riigigarantiid (100%). Teisel juhul kehtib riigigarantii ainult 85% ulatuses ja ülejäänud riskiosa, st 15%, võtab pank enda kanda. Väikeettevõtete abiprogrammi korraldajad on keskpank, valitsus ja 121 kommertspanka.

Nagu on teada antud, on esimese nädala jooksul pärast programmi juurutamist krediteeritud juba üle 76 000 ettevõtja ja krediitide kogusumma küündis enam kui 15 mld frangini. Samuti on teatatud, et sellised krediidiprogrammid peaksid juba töös olema ka Suurbritannias, Itaalias ja Saksamaal, kuid need pole suutnud täies mahus käima minna.

See pole riigis esimene selline kogemus. 2019. aastal, lähtuvalt keskpanga ülipehmest poliitikast, andis Zuger Kantonalbank institutsionaalsetele klientidele lühiajalisi krediite 0% või isegi -0,75% intressiga. Samuti andsid mõned pangad sarnaseid krediite neile, kes võtsid lühikeseks ajaks suurema summa.

Samuti on nimetatud, et IMF on valmis eraldama 1 triljoni dollari COVID-19 pandeemia põhjustatud finantskriisi ületamiseks. IMF-i juht ütles, et fondi kogu ajaloo vältel pole riigid kunagi sellist erakorralist krediteerimist vajanud. Varem on teada antud, et Saksamaa valitsus otsustas eraldada majandusolukorra toetamiseks üle 750 miljardi euro. Selleks kavatsevad Saksamaa võimud võtta võlakohustuse esimest korda pärast 2013. aastat.