Skip to main content

Eelmise aasta lõpus tuli Soome S-Pankki turule rekordpika tagasimaksetähtajaga kinnisvaralaenuga – nimelt on võimalik uute kinnisvaraobjektide ostmisel taotleda nüüd ka suisa 45 aasta pikkust kinnisvaralaenu. Selliselt kavatseb pank vähendada igakuiseid laenumakseid ning suurendada eluasemelaenu saajate igapäevaseid tarbimisvõimalusi. Lisaks on võimalik võtta 2-5-aastane laenupuhkus, mille ajal saavad laenusaajad tasuda vaid intresse.

Uus kinnisvaralaen tahab kummutada tüüpilist arvamust

„Soovisime uuendada oma finantseerimise viise, et laenusaajatel oleks võimalik elada uutes ja ilusates kodudes, aga selliselt, et elamiskulud liiga palju muid kulutusi ei piiraks. Aga soovisime uut tüüpi laenuga ka esitada väljakutse tüüpilisele soomlaste nägemusele: võimalikult kiire laenu tagasimaksmine peab olema iga laenusaaja suurim eesmärk. Ei pea. Valikuvabadust peaks olema rohkem ja panga ülesanne selles tagada, et laenutaotleja finantsplaanidel on ka majanduslikult jätkusuutlik alus olemas” selgitab uut tüüpi laenu olemust S-Pankki arendusjuht Päivi Huttunen.

Hetkel pakub S-Pankki võimalust 45 aasta pikkuse tagasimaksetähtajaga kinnisvaralaenudega finantseerida ainult teatud kindlate kinnisvaraobjektide soetamist. Sellisteks kinnisvaraobjektideks on valitud Skanska poolt Keravale ehitatavad BoKlok majad ja YIT’i poolt Soome mitmesse eri paika ehitatavad Smart majad.

Pikk kinnisvaralaen paneb Finantsinspektsiooni muretsema

Kuna Rootsis on pika tagasimaksetähtajaga kinnisvaralaenud juba mõnda aega laenuturul olemas, siis panevad nende tagajärjed Soome finantsspetsialiste muretsema – nimelt on spetsialistide hinnangul Rootsi kinnisvaraturu ülekuumenemine just pikkade kinnisvaralaenude tagajärg. Seetõttu võeti möödunud suvel Rootsis vastu ka seadus uute kinnisvaralaenude lühendamisest.

„Kui pikki kinnisvaralaenusid hakatakse ka Soomes eelistama, võib ka siin olla sama tagajärg.” kirjutab Finantsinspektsiooni blogis osakonna juhataja Jyri Helenius. Lisaks rõhutab Helenius, et pikk laenutähtaeg muudab ka laenuriski arvestamise pangale keerulisemaks – raske on ju ette ennustada, mis kõik 45 aasta jooksul muutuda võib. Lisaks on kasvanud Soomes ka kinnisvaralaenude võlgnevuste määr rekordiliseks, mis koos praeguste madalate intresside võimaliku tõusuga tulevikus kujutab pankadele topeltriski.