Skip to main content

Käesoleva aasta septembrikuus moodustas intressimäär uutele kinnisvaralaenudele 2,36%, mida on veel pisut vähem, kui eelneva kahe kuu jooksul.

Langustrendis on jätkuvalt ka enamuste kinnisvaralaenude aluseks võetav kuue kuu euribor, mis oktoobrikuus moodustas -0,207%. Septembrikuus oli sama number -0,199%. Siiski ei saa miinusmärgiga kuue kuu euriboriga põhejndada kinnisvaralaenude madalat intressimäära, sest  negatiivne euribor loetakse juba mõnda aega nulliga võrdseks. Mis omakorda tähendab seda, et kinnisvaralaenude riskimarginaali see ei vähenda. Nii ongi tekkinud olukord, kus pangad annavad kinnisvaralaene riskimarginaaliga.

Pangad tõrjuvad kinnisvaralaene

Kinnisvaralaenud võtjatele nagu näiliselt soodne keskkond seevastu soodustab järjekordse võimaliku kinnivarabuumi tekkimist. Eesti Kinnisvarafirmade Liidu tegevdirektori Tõnis Rüütli hinnangul on kinnisvaraturul selles osas valitsevaks trendiks nn. ettevaatlik optimism – kinnisvara müügimahtude järgi vaadates kinnisvarabuumi veel siiski käimas ei ole, aga turuosaliste aktiivsest tegevusest ja rohkearvulistest uusarendustest järelduvalt võib eeldada suurt pakkumist ning sellega seonduvalt paraku ka üürihindade kasvu aeglustumist. Seega tendents kinnisvarabuumi poole liikumiseks on selgelt olemas ning just seetõttu on ka pangad hakanud viimasel ajal nii populaarsele kinnisvaraärile teadlikult pidurit tõmbama ja kinnisvaraprojektide finantseerimist tõrjuma.

Laenutaotluste hüppelist kasvu viimase poole aasta jooksul kinnitas hiljuti toimunud Peeter Pärteli 12. kinnisvarakoolitusel Swedbank’i kinnisvarasektori juht Ero Viik. Üüriäri ja kinnisvarasse investeerimine on käesoleva ajal ääretult populaarne ning seetõttu laekub panka igal nädalal vähemalt üks kinnisvaralaenu taotlus, millega soovitakse laenu mõnes uues majas korraga vähemalt viie üürikorteri ostmiseks. Nii on näiteks Swedbank’i selleaastane kinnisvaralaenude portfell juba täis saamas.